Учени за първи път анализираха данни, събрани от обратната страна на Луната, разкривайки геоложки пластове, формирани преди милиарди години. Резултатите от мисията на китайския апарат Chang'e-4 бяха публикувани в Journal of Geophysical Research: Planets през 2023 г.

Спускаемият апарат Chang'e-4 на Китайската национална космическа администрация (CNSA) кацна успешно на обратната страна на Луната през 2018 г. – първата подобна мисия в историята. Оттогава апаратът заснема кратери и събира проби, които предоставят ценна информация за горните слоеве на лунната кора, пише бТВ.

Резултатите, публикувани в Journal of Geophysical Research: Planets, разкриват, че горните 40 м от лунната повърхност са съставени от множество слоеве прах, почва и натрошени скали.

В тези слоеве е скрит кратер, който се е образувал, когато голям обект се е блъснал в Луната, според Джианцинг Фенг, астрогеолог в Института за планетарни науки в Тусон, Аризона, който е един от ръководителите на новаторския анализ.

Под нея Фенг и колегите му откриват пет различни слоя лунна лава, които са се разпространили по пейзажа преди милиарди години.

Експертите смятат, че нашата Луна се е образувала преди 4,51 милиарда години, когато обект с размерите на Марс се е блъснал в Земята и е откъснал парче от нашата планета.

През следващите около 200 милиона години Луната продължава да бъде блъскана от космически отломки, като многобройните удари оставят пукнатини по повърхността ѝ.

Подобно на Земята, мантията на Луната съдържа джобове от разтопена магма, която прониква в новообразуваните пукнатини благодарение на поредица от вулканични изригвания, обяснява Фън.

Новите данни показват, че колкото по-близо е вулканичната скала до повърхността на Луната, толкова по-тънка е тя.

„Луната бавно се е охлаждала и е изчерпвала парата си в по-късния си вулканичен етап. С течение на времето нейната енергия е отслабнала“, казва ученият.

Въпреки че Луната се смята за геологически неактивна от около един милиард до 100 милиона години, авторите на изследването не изключват възможността под повърхността ѝ все още да съществуват магмени джобове.

Екипът на Фенг планира допълнителни анализи, докато мисията на Chang'e-4 продължава да събира данни, които може да променят разбирането за еволюцията на Луната.