30% от инвестициите на енергото да са в реконструкция и модернизация на вече съществуващи мрежи и съоръжения, предвиждат промени в енергийния закон, които парламентът гласува на първо четене

Кметовете да представят на ерепетата и на Комисията за енергийно и водно регулиране обекти, които приоритетно да бъдат включени в инвестиционните програми на дружествата. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, внесени от депутатите Павела Митова и Делян Добрев, които парламентът прие на първо четене.

Задължават се електроразпределителните дружества да създадат и специален комуникационен канал за общуване с кметовете.

Депутатите приемат промените в енергийния закон след коледните и новогодишни драми с дълго прекъсване на електричеството на не малко населени места в страната по Коледа и Нова година тази зима.

Мотивът да се дадат права на кметовете е, че те знаят проблемните електропроводи, по които често стават аварии. а когато тези мрежи снабдяват.

В зала народни представители настояха да има публичен регистър с предложените от кметовете съоръжения за ремонт, за да ги вижда хората и да няма приоритетни от политическа гледна точка общини. Дали ще има такъв регистър и кой ще го администрира,  ще стане ясно в трите дни между първо и второ четене на проектозакона.

Промените  разширяват правата на КЕВР  да включва подобни обекти в инвестиционните програми на електроразпределителните дружества, както и да контролира как се изпълняват те.

30% от инвестициите на ерепетата, одобрявани от енергийния регулатор, да се влагат в реконструкция и модернизация на вече съществуващи мрежи и съоръжения, предвиждат още промените. 

Депутати смятат, че инвестициите на ерепетата сега приоритетно отиват за присъединяване на възобновяеми енергийни източници, а не към модернизация на мрежи за сигурно електрозахранване. Когато те са към малки населени места ремонтите са редки, защото на електроразпределиелните дружества не им е икономически изгодно да го правят.

Парламентът бърза да приемат законопроекта преди ваканция, за да имат време дружествата и кметовете да реагират преди зимата.

Ако продължителността на аварията надхвърля 48 часа за период от общо 72 часа операторите заплащат неустойка в размер, определен в общите условия на ерепето, предвиждат още промените. Този текст се въвежда, за да се емилинира навикът на дружествата да пускат ток за две минути и после пак да го спират, тъй като аварията не е отстранена, но вече не дължат неустойки.

Предвижда се в общите условия на електроразпределителните дружества да бъде вписана и отговорността на оператора при нерегламентирано прекъсване и некачествено снабдяване с ток.

Парламентът бърза да приеме законопроекта преди ваканция, за да имат време дружествата да променят общине условия и кметовете да реагират преди зимата.