Вкарват в проекта за еврото определение за “прекомерно” поскъпване 

Големите търговски вериги с обороти над 10 млн. лв. годишно ще публикуват на сайтовете си след 8 август цените на стоките и услугите от голямата потребителска кошница всеки ден, а не веднъж седмично.

Този компромис между управляващи и опозиция е бил постигнат в парламента

преди гласуването на първо четене в сряда на промените в Закона за въвеждане на еврото, съобщи от парламентарната трибуна председателят на бюджетната комисия Делян Добрев. С поправките се въвеждат високи глоби за вдигане на цените без икономически обоснована причина.

Добрев каза, че е възложил на работната група, която подготвя текстовете за второ четене, да измени първоначалния вариант на кабинета, който предвижда публикуване на цените веднъж седмично. По-късно Комисията за защита на потребителите ще създаде платформа, на която хората ще имат възможност да виждат всички цени.

Предложението това да става ежедневно бе направено от Мартин Димитров от ПП-ДБ, но по време на гласуването на поправките в бюджетната комисия във вторник това бе отхвърлено като технически неизпълнимо. В сряда обаче Добрев каза от трибуната, че е съгласен на този компромис, стига ПП-ДБ да подкрепят проекта при окончателното гласуване.

Мотивът на Димитров бе, че информираността на потребителите е най-доброто лекарство срещу необосновано вдигане на цените. Още повече, че Хърватия и Словения, след като опитали мерки като таван на цените и на надценките, сами са стигнали до този извод и наскоро са приели да правят национална платформа, на която търговските вериги да качват всеки ден актуалните цени на основни стоки.

Йордан Цонев от “ДПС-Ново начало” е съгласен на още един компромис, за който също съобщи от трибуната - в закона да се постави ясно определение какво е прекомерно вдигане на цените и какво е икономически обоснована промяна на цените.

В момента текстовете предвиждат

глоби до 10 хиляди лева и до 1% от оборота

за предходната година при поскъпване, което не е икономически обосновано. Цонев и Добрев обясниха от трибуната, че ако увеличението е следствие на увеличение на данъци, наеми, енергия, горива или цената от на доставчика, ще се смята за обосновано. Но Цонев уточни, че е по-добре тези подробности да бъдат вписани в закона, за да не се дава възможност да се тълкуват произволно от проверяващите.

А определение за “прекомерно” ще бъдат поканени да предложат преподаватели в УНСС. Това ще трябва да стане веднага, тъй като с отделно решение в сряда пленарната зала гласува само 5 дни за предложения между първо и второ четене на проекта и той ще трябва да бъде приет окончателно идната седмица.

Йордан Цонев каза още, че и той като колегите си е получил многобройни обаждания и знае къде търговците ги стяга чепикът -

те са против проверяващите да им искат документи,

с които да докажат икономическата обосновка за увеличение на цената. Но аз за разлика от вас не им се поддадох, посочи Цонев. И добави, че парламентът има достатъчно механизми, за да възпре административния произвол на проверяващите органи, ако те го допуснат.