Нови инвестиции във високотехнологичното производство, цифровизацията и модернизацията на индустрията, включително IT, финтех, роботика, биотехнологии и устойчиво производство, очаква България от търговските ни аташета в чужбина.

“Като наши представители по света следва своевременно да идентифицирате нови пазарни възможности, да изграждате стабилни партньорства и да подкрепяте българските компании в процеса на навлизане и разрастване на нови и традиционни пазари”. С тази заръка се обърна икономическият министър Петър Дилов към икономическите съветници в Службите по търговско-икономически въпроси (СТИВ) към задграничните дипломатически представителства на годишната им среща.

Дилов подчерта, че именно тези сектори оформят гръбнака на съвременната икономика и предопределят конкурентоспособността в глобален план. И насърчи търговските аташета да проявяват проактивност и бърза адаптивност, особено в контекста на продължаващите глобални икономически предизвикателства, нарастващата нестабилност в световната търговия, военните конфликти и динамиката на международните пазари.

“Въпреки че от началото на годината наблюдаваме ръст на преките чуждестранни инвестиции в България, които за първите пет месеца нарастват с 47% на годишна база до 1,393 млрд. евро според предварителните данни на БНБ, трябва да насочим усилията си активно и към привличане на нови инвестиции”, заяви още икономическият министър.

И припомни, че България засилва едно от основните си конкурентни предимства - стабилна и предвидима макроикономическа среда като част от Шенгенското пространство и присъединяването към еврозоната от януари 2026 г. Това щяло да окаже позитивно въздействие върху кредитния рейтинг на страната, външнотърговския стокообмен и привличането на чуждестранни инвестиции.

Следващата важна стъпка е членството на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което ще означава по-голяма предсказуемост и спазване на най-добрите международни стандарти в бизнес средата.

Разширяването на присъствието ни на външни пазари, особено извън ЕС, е от съществено значение за диверсификацията и устойчивостта на българската икономика, обърна се още Дилов към външните служби. Той отчете значимата им роля и в туристическото позициониране на страната ни, особено с оглед на потенциала на България като целогодишна туристическа дестинация.