Колко ще плащаме за парно и топла вода след 1 юли 2020 година – повече или по-малко. Отговорът на този въпрос обърка хората и предизвика премиера Бойко Борисов да заговори за смяна на КЕВР. Първоначално се оказа, че парното скача с около 22%, а в последствие се оказа, че намалява средно с 14%. И двете твърдения се оказаха верни – парното наистина скача с около 22% по цени спрямо действащите в момента, но ще бъде по-евтино с около 14% спрямо цените от юли миналата година.

Енергийният експерт проф. Атанас Тасев обясни пред БНТ, че до 2004 година парното се е дотирало от държавата през държавния бюджет. След това е въведена преференциална цена на електроенергия, която компенсира ръста на цената на парното. За това профила на измениение на цената на електроенергия спазва профила на газа. Разликата се плаща от народа през цената на тока.

Ако "Топлофикация-София" спре да функционира, тогава няма да имаме нито ток, нито парно, заяви проф. Тасев.

Той обясни, че няма прогноза, която да се сбъдне на 100%. Законодателят е предвидил да се прави компенсация в следващия регулационен период. До сега никой от потребителите на топлинна енергия не е бил ощетяван.

Проф. Тасев каза, че това, което е извадено от КЕВР като прогноза, е много близко до това, което изваждат като прогноза референтните газови хъбове.

И тук регулаторът си е свършил работата, увери проф. Тасев.

Той заяви, че определянето на цената не е произволно. Има специализиран сметкоплан за дружествата. Регулаторът действа като регулира, а не като регистриращ орган. Той действа в интерес на потребителите, каза експертът.