Зеленски: България подкрепя Украйна безапелационно

ЕС сключи мащабна сделка за доставянето на още 15 млрд. куб. м втечнен природен газ от САЩ, за да намали зависимостта си от руско снабдяване. Новината обявиха в петък американският президент Джо Байдън и шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирани от Ройтерс. Решението е в отговор на агресията на Кремъл в Украйна.

Според споразумението до края на годината САЩ ще предоставят на ЕС количество, равно на около 10% от газа, който сега Европа получава от Русия, въпреки че тя покрива цели 40% от нуждите на европейците и не може да бъде изцяло заменена с алтернативни доставчици.

Новата сделка ще включва и други страни освен САЩ, като заедно те ще имат задължението да снабдяват блока с допълнителни 15 млрд. куб. м газ освен миналогодишните 22 млрд. Общо новите и старите доставки ще се равняват на около 24% от количеството, което в момента се внася от Русия. Евентуалната цел ще бъде САЩ и другите международни партньори да предоставят около 50 млрд. куб. метра втечнен природен газ годишно на ЕС.

Фон фер Лайен обясни, че Европа иска да диверсифицира източниците си на енергия “към доставчици, на които вярваме, които са наши приятели, които са надеждни”.

Относно желанието на лидера на Кремъл Владимир Путин всички страни, включени в “недружелюбния списък”, да плащат доставките си на газ в рубли, тя заяви, че Русия не може да изнудва Европа по този начин, защото това би било “едностранно решение и явно нарушение на договора”. Тя допълни и че това е опит за заобикаляне на наложените санкции, което няма да бъде допуснато.

Германският канцлер Олаф Шолц също каза, че плащането в рубли е малко вероятно да се случи.

Междувременно на срещата на европейските лидери в четвъртък в Брюксел се включи и украинският президент Володимир Зеленски, който за първи път поименно изброи страните, които смята, че го подкрепят, и тези, които се колебаят. Позицията на България той определи като безапелационна, докато открито призова унгарския премиер Виктор Орбан ясно да се разграничи на чия страна е в конфликта.

На 7-часовия дебат в Брюксел беше взето решение европейските лидери да предоставят повече военна, хуманитарна и икономическа помощ на Киев, но не приеха нови мерки срещу Русия. “Санкции се налагат като реакция на нещо. Ако наложим нови санкции сега, когато ситуацията е без промяна, каква би била следващата ни стъпка”, поясни премиерът на Люксембург Ксавие Бетел.

Джо Байдън пък се възползва от присъствието си на срещата на върха на ЕС и заяви позицията си, че Русия трябва да бъде изключена от Г-20. Той допълни, че ако определени страни като Индонезия например не са съгласни с премахването на Москва, тогава според него на Украйна трябва поне да бъде разрешено да присъства на срещите.