Азербайджан и Норвегия също можели да увеличат количествата

Европейският съюз ще се стреми да засили сътрудничеството с африканските страни, за да помогне за замяната на вноса на руски природен газ и да намали зависимостта от Русия с почти две трети през тази година.

Държави в Африка като Нигерия, Сенегал и Ангола предлагали неизползван потенциал за втечнен природен газ - това се посочвало в проектодокумент на ЕС, съобщава Bloomberg News.

Решение за енергиен ангажимент се очаква да бъде прието от Европейската комисия по-късно този месец като част от пакет за изпълнение на плана за намаляване на енергийната зависимост от Москва след избухването на войната в Украйна.

Планът на ЕС бил да увеличи вноса на втечнен природен газ с 50 млрд. кубически метра и да вдигне доставките на тръбопроводен газ от страни, различни от Русия, с 10 милиарда кубични метра. Това обаче налагало установяване на отношения с традиционните доставчици на нова основа и разширяване на търговията с нововъзникващи източници, се казва в документа.

Ключовите стъпки включват пълно

прилагане на споразумението със САЩ за доставката на допълнителни 15 милиарда кубически метра

втечнен газ през 2022 г. и около 50 милиарда куб. метра годишно до 2030 г. Друга цел е подписването на тристранен меморандум за разбирателство с Египет и Израел за увеличаване на доставките на втечнен газ за Европа до лятото на тази година.

Брюксел щял да подкрепи и удвояването на капацитета на Южния газов коридор, който доставя газ от Азербайджан, за да стане той 20 милиарда кубически метра годишно. Ще се водят и разговори с Канада за увеличаването на доставките на газ през следващите години. В същото време Япония и Южна Корея вече пренасочиха танкери с втечнен газ към Европа.

“Катар е готов да улесни размяната с азиатски държави. По отношение на тръбопроводния газ

Норвегия вече е увеличила доставките си за Европа,

и както Алжир, така и Азербайджан показаха желанието си да направят това”, се посочвало още в документа.

От Еврокомисията посочвали, че блокът трябва да работи за осигуряване на отворени, гъвкави, ликвидни и добре функциониращи глобални пазари за втечнен природен газ както с големи производители като САЩ, Австралия и Катар, така и с потребители, включително Китай, Япония и Южна Корея.

Проектът на енергийния документ също така имал за цел да подготви региона за

внос на 10 милиона тона водород

от възобновяеми източници до 2030 г. Това щяло да подпомогне замяната на газа от Русия, за да може да се постигнат целите на амбициозната Зелена сделка за климатична неутралност.