Цените на газа през миналата седмица продължиха да намаляват. Цените на газа по индекса TTF на борсата ICE през миналата седмица устойчиво се насочиха към нива под 40 евро за мвтч, като цяло останаха в диапазона 39,9 -38,5 евро. Все още цената остава двойна спрямо същия период на 2021 г. – преди две година през месец май цената на синьото гориво на TTF е била само 16 евро, коментира сайтът 3е news.
Първото тримесечие се оказва доста добро по отношение на LNG-проектите. По данни на BloombergNEF за този период са били подписани 13 договора за доставка на втечнен природен газ. Общият обем по тези договори се изчислява на 11,4 млн. тона годишно, което е с 27 % повече от първото тримесечие на 2022 г. на ниво от 9 млн. тона годишно. Според данните обаче регионите на дестинация за договори с обем от 7,6 милиона тона годишно остават неизвестни, а САЩ се оказват най-големият износител, подписвайки договори за доставка на LNG с обем от 6,7 милиона тона годишно.
Все пак е трудно да се каже накъде ще тръгнат ценовите нива, предвид предстоящия активен период на нагнетяване, въпреки че такива дейности текат и към момента. Газохранилищата в Европа остават запълнени до 59,31 % или 669,52 тераватчаса. До началото на навия отоплителен период, започващ през есента те трябва да са запълнени до 90%, според целта на Европейската комисия.
Факт е обаче, че криза за синьо гориво не се очертава, особено за региона и в частност след като през миналата седмица в България бе даден старт на инициативата Solidarity Ring (STRING), която ще се окаже в основата на формиране на един нов и перспективен газов пазар, гарантиращ доставките за Централна и Югоизточна Европа. При това силно диверсифициран.
По-друг се оформя газовият пазар на Северозападна Европа, която изглежда ще остане под влиянието на доставките от Норвегия и LNG товарите. Анализаторите от Timera от своя страна правят съпоставка на ръста на потреблението на газ и терминалите за регазификация на LNG в Северозападна Европа. Те стигат до извод, който заслужава внимание – изпреварващ ръст на терминалите за регазификация на фона на намаленото потребление. Продажбите на капацитет през следващите 2-3 години ще окажат силно влияние върху това кои играчи доминират в достъпа до пазара в Северозападна Европа. Въпреки това рисковете от надплащане за капацитет за регазифициране също са значителни, отбелязват те, обръщайки на още един допълнителен фактор, който предстои да бъде отчитан.
Цените на емисиите, които изглеждаха на крачка от превземането на нивото от 100 евро за тон, през миналата седмица отново тръгнаха надолу, дадоха надежда, но за кратко. Цената на СО2 по индекса ICE EUA завършиха търговията през първия ден на миналата седмица на ниво от 86,23 евро за тон. Все пак в края на търговията остават по-близо до вероятността от ръст, отколкото от спад, предвид цената от 87,65 евро за тон, през последния ден от сесията.