Каква е разликата между заместителите на тютюна, съдържащи никотин и терапевтичните средства за отказване на цигарите?
Вероятно хиляди граждани са проследили, поне частично, 20-часовите дебати на нашите народни избраници за бюджета на държавата. Аз не гледах, но след като в ранните часове на 28 юли председателят на Народното събрание тържествено закри заседанието с думите: "Добро утро и честит бюджет", ме обзе любопитство да проверя резултата по една тема, от която се интересувам отдавна.
Става дума за новите "заместители на тютюн, съдържащи никотин". От медиите стана ясно за акцизите върху електроните цигари, по-скоро върху течностите за електронни цигари, независимо дали съдържат никотин или не. Но темата за "заместителите на тютюна, съдържащи никотни" остана в сянка. Та ето какво са записали народните представители в Закона за акцизите:
„Чл. 12 в (2) Заместителите на тютюна, съдържащи никотин са никотинови продукти, съставени изцяло или частично от прах, частици от паста/гел, или друга субстанция, или комбинация от тези форми, включително в опаковки под формата на пакетчета (паучове), които не съдържат тютюн, а съдържат никотин, предназначени за въвеждане на никотина в човешкото тяло и които не са предназначени за медицински цели.“
През октомври миналата година директорът на 119-то училище в София Диян Стаматов публикува на своята фейсбук страница предупреждение за появата на "никотинови дъвки" сред учениците като новата опасна мода.
По това време българските държавници тъкмо смятаха, че са се справили с друга нова мода сред младежите - "райския газ", след като в спешен порядък бяха забранили продажбата му на деца. И ето ти "нова" мода – никотинови дъвки.
Аз самият никога не съм пушил, но темата за никотиновата зависимост ме вълнува от малък, тъй като баща ми, откакто го помня, пуши по три кутии цигари на ден. Това вероятно, наред с вроденото ми любопитство, е обяснението за дълбокия ми интерес към концепцията за бездимно бъдеще.
Та като прочетох за "новата мода на никотинови дъвки" на първо място в съзнанието ми изникна една история от 2009 г., която се въря по американските и световните медии повече от 7 години.
Беше станало като
приказка, която можем да наречем "Барак Обама и никотиновата дъвка".
В нея се разказваше за това как американският президент отказва тютюнопушенето чрез "никотинова дъвка". Но очевидно това отказване продължи години наред, защото Обама дъвчи дълго и упорито тази дъвка чак докъм 2017 г.
Затова, когато разбрах, че "никотинови дъвки" се разпространяват сред учениците в България, си помислих, че явно идва краят на пафкането в междучасията и няма да има повече димни кълба от цигари по ъглите и в градинките край училищните дворове.
Но цялата работа може да е доста объркваща, когато си дадем сметка, че
никотиновите дъвки всъщност са лекарствени средства, които се изписват от лекар и се купуват с рецепта с терапевтична цел.
Тоест почти веднага става ясно, че това, което у нас се обявява като "никотинови дъвки", въобще не са онези никотинови дъвки, които Обама дъвчеше 7 години, за да се откаже от тютюнопушенето.
Още преди края на 2022 г. тия така наречени тогава у нас "никотиновите дъвки" започнаха да се срещат из медийното пространство все по-често под друго наименование - "снуски". Вероятно от жаргона, наложен от младежите, които ги използваха.
Това бе още по-объркващо, защото
снус е друго нещо - представлява малка торбичка с тютюн, която се слага между венците и устната.
Това е традиционния начин за набавяне на никотин в Швеция. Всеки, който е бил в тази чудесна скандинавска страна, го знае.
Там хората пият доста алкохол, но пък за сметка на това не пушат. Просто защото предпочитат да не горят тютюна и да го вдишват, а да го държат в устата си и така да си набавят никотина. Трябва да признаем, че макар да ни се струва шантаво, защото не сме привикнали на това, този метод е далеч по-умен начин да задоволяваш никотиновата си зависимост. Защото тази именно бездимна алтернатива на цигарите е по-малко вредна и съответно процентът на свързаните с тютюнопушенето болести в Швеция е по-нисък от средните нива за Европа.
В Швеция тютюнопушенето отдавна е екзотика и само около 5% от хората употребяват цигари. За сравнение в България са около 38% от населението.
Шведите ползват никотин в две основни форми. Едната е споменатият вече снус - тютюн на прах в пликчета, които се поставят между венеца и устната за около 30-40 минути и така никотинът прониква през лигавицата.
Втората форма е никотинов пауч (торбичка) с растителни влакна на прах с никотин,
които също се поставят между венеца и устната за около 30 минути с цел да се извлече никотина.
Никотиновия пауч съдържа растителните влакна в бял цвят и е сходен по форма и външен вид със снуса. И може би оттам идва объркването. Понякога никотиновият пауч се нарича "бял снус".
Тази година бях в Стокхолм, където имат цял музей на снуса, тъй като при тях този навик е вековна традиция. Това посещение ми помогна много бързо да се ориентирам в разликата между истинска "снуска" и никотинов пауч, макар двете да си приличат на пръв поглед.

Снусът мирише само и единствено на тютюн, защото в торбичката има точно това - истински тютюн. Докато никотиновият пауч мирише на всякакви приятни аромати - мента, борови иглички, евкалипт...
Тези деривати са с никотин, но в торбичката няма тютюн, затова е бяла на цвят. Докато снусът тъменее, защото през тънката хартиена торбичка прозира съдържанието вътре, което е чист тютюн.
В крайна сметка и двата продукта имат една единствена цел - да набавят никотин за човешкия организъм и в крайна сметка да заместят тютюнопушенето, което е най-опасната форма за доставяне на никотин, която медицината познава.
От своя страна никотин-заместващите лекарствени средства, които се изписват с рецепта също съдържат никотин, като тяхната цел е да заместят постепенно тютюнопушенето до пълното му спиране. Вече стана дума за дъвката на Обама.
През месец март миналата година за първи път в проекта за бюджет на служебното правителство се появиха „заместителите на тютюн, съдържащи никотин“, с цел да бъдат обложени с акциз. Тогава от „24 часа“ отправихме запитвания към Изпълнителна агенция за лекарствата (ИАЛ) каква е точно разликата между „заместителите на тютюна, съдържащи никотин“ по Закона за акцизите и „никотин заместващите терапевтични средства“ по Закона за лекарствените средства. След като не получихме отговор, се обърнахме съм проф. Георги Момеков, ръководител на катедра "Фармакология, фармакотерапия и токсикология" на Фармацевтичния факултет на Медицинския университет, София, и председател на Българското научно дружество по фармация. А също и към доц. д-р Мария Къшева, директор на Инситута по тютюна. Ето техните мнения:
Проф. Георги Момеков:
"Научно доказано е, че никотинът води до пристрастяване. Причината хората да употребяват тютюн е това, че те развиват зависимост към никотина и отказът е труден. Тютюнопушенето, като форма за употреба на тютюн, представлява най-голяма опасност за здравето предвид високата токсичност на дима, съчетано с доминиращото разпространение на цигарите сред населението, включително и за непушачите. Никотин заместващите терапии (НЗТ) имат за цел отказ от тютюнопушене, като заместят нуждата от никотин и постепенно се постигне спиране на пушенето. Приемът на НЗТ е по лекарско предписание по схема, чиято терапевтична цел е постепенното намялаване на никотиновата доза до преодоляване на зависимостта, докато се достигне до пълен отказ. А никотиновите продукти за орална употреба, т.нар. „заместители на тютюн“, които се предлагат свободно в търговската мрежа, имат сходна цел – да доставя никотин и да заменят тютюнопушенето, но разликата спрямо НЗТ е, че те могат само да осигурят необходимата доза никотин до постигане на удовлетвореност, но не се постига пълен отказ. За съжаление, много често НЗТ не постигат крайната си терапевтична цел, на практика при болшинството от хората се наблюдава рецидивиране на тютюнопушенето – хората се връщат към цигарите след завършването на тераповтичния курс с НЗТ. В тези случаи, за да се намали вредата за тези хора, които се връщат към пушенето на цигари, по-добра опция е те да ги заменят със заместител на тютюна с никотин, като се елиминира токсичния ефект от тютюневия дим. Никотиновите продукти – заместители на тютюн - може да има решаваща роля за редукция на риска от тютюнопушенето. Но, трябва изключително ясно да се артикулира и да се разбере, че, никотиновите продукти (нитонови пликчета/паучове, дъвки, дражета или в други вариации) поддържат никотиновата зависимост, поради което носят риск и те не трябва да достигат до деца и непълнолетни."
Д-р Мария Къшева:

"Никотиновите заместители на тютюн са в разнообразни видове и форми и могат да бъдат под формата на торбички, дъвки, пастили, дражета и др. и те не са за медицински цели. Никотиновите торбички (паучове) могат да задоволят нуждата от никотин за човешкия организъм и да заменят тютюнопушенето, но те не служат за пълен отказ от тютюн или никотин, както никотин заместващите терапевтични дъвки, дражета, лепеки и т.н. За сходството в съдържанието и в ефекта между едните и другите обаче говори факта, че някои държави, като Финладния, Канада и др. са определили никотиновите заместители на тютюн, включително и никотиновите паучове, като медицински продукти. На практика, това се обяснява с целта и факта, че и едните и другите могат да заменят тютюнопушенето и цигарите и да набавя никотин.
Снусът е тютюнев продукт - състои се от смлян на прах или малки частици, леко овлажнен тютюн, поставен в малки порести торбички, наподобяващи малки пакетчета чай. Поставя се между венеца и горната устна и тъй като в тютюна по естествен начин се съдържа никотин, контактът между торбичката и лигавицата в устата способства за освобождаване на никотина и навлизането му в човешкия организъм.
Никотиновият пауч /торбичка/ е прахообразна леко овлажнена субстанция, състояща се от растителни фибри, в която се добавят никотинови соли, извлечени или от тютюн или е синтетичен. Растителните фибри се добиват най-често от иглолистна или евкалиптова дървесина. Други съставки може да включват хранителни добавки, стабилизатори (хидроксипропил целулоза), регулатори на pH, некалорични подсладители и аромати (като тези в храните или в течностите за електронните цигари). Никотиновите соли се извличат обикновено от тютюнева листна маса, използва се и глицерол, който е на растителна основа и е безопасна за консумация, действа като стабилизатор и поддържа нивото на влажност. Също се използва и пропиленгликол, който има сладникъв вкус и заедно с глицерола поддържа консистентност и мекост на субстанцията. Подсладителите са безкалорийни съставки и консерванти. Например натриев бензоат и калиев сорбат, които се използват в храни, почти всички напитки, десерти, печива, дъвки и лекарства.
За разлика от тютюнопушенето на една цигара, при което в първите секунди от запалването и вдишването на дима се получава силно и бързо навлизане на никотин в организма, при снуса и при никотиновите паучове, освобождаването на никотин и навлизането му в тялото е по-бавно и постепенно, отнема повече време. За сравнение, при изпушването на една цигара никотинът се абсорбира от тялото за около 6-7 минути, колкото е продължителността на изгарянето на една цигара, а при снуса и при никотиновите паучове, това продължава около 30-40 минути. Затова „заместители на тютюна, съдържащи никотни“ на практика задоволяват никотиновата нужда за доста по-дълго време отколкото от една цигара и така се овладяват до някаква степен симптомите на зависимост. Такъв ефект имат и дъвките с никотин или лепенките с никотин, които са лекарствени средства.
Според редица публикации и проучвания, средния брой изпушени цигари от редовен пушач е около 17 цигари на ден, а средният брой торбички на ден, които се използват е около 7-8.
Важно е да се контролира предозирането с никотин. Максималната доза на никотин за човешкия организъм, над която никотинът става опасен и токсичен, не е строго определена, но в някои държави се приема, че това е около 5 милиграма на 1 кг човешко тегло на ден. Тоест, при 50 кг тегло на човек – прагът е 250 мг никотин. Германските и холандските институти за оценка на риска съобщават в техни проучвания, че съдържанието на никотин в над 20 разновидности на никотинови паучове, които са налични на пазара варира и може да достигат от 10 мг до 47.5 мг на торбичка, като при консумацията чрез лигавицата може да се абсорбира едва около половината. Но болшинството от никотиновите паучове съдържат от 10 мг до около 20 мг никотин, тоест при потреблението се абсорбира около 5–10 мг никотин. Във всички случаи тези стойности са значително под нивата за опасност и токсичност, освен ако не се употребяват огромeн брой торбички – например над 25. Едно използване на торбичка продължава около 30-40 минути. Наличните на нашия пазар никотинови паучове варират от около 10 мг до 40 мг съдържание на никотин в една торбичка. В някои случай при над 40 мг никотин в една торбичка, в зависимост от броя на ден, може да има токсичен ефект, затова следва да се определи максимално допустимо съдържание на никотин, например не повече от 15-20 мг на торбичка.”
С още едно важно мнение за снуса и никотиновите паучове можах да се запозная по време на пътуването ми до Стокхолм тази година. То бе на шведският проф. Карл Фагерстрьом, основател на Обществото за изследване на никотина и тютюна (SRNT), отличен с медал от Световната здравна организация за изключителния си принос в областта на контрола на тютюна.
Питах го
какви са доказателствата, че никотиновите изделия за орална употреба намаляват риска.
Според него най-доброто доказателство е решението на американската FDA - агенцията, която отговаря за контрола на тютюна и която издава разрешителни за пускане на пазара на тютюневите продукти. Всъщност снусът е един от малкото продукти, получили разрешение да се предлагат на пазара в САЩ като алтернатива на тютюнопушенето с намалена вреда.
Разбира се най-убедителните данни по въпроса идват от Швеция, където според статистиките на СЗО за смъртността и заболеваемостта, свързани с употребата на тютюн, стойностите са много по-ниски. Това важи включително и за рака на устните и устната кухина, защото и за тези заболявания рисковия фактор е пушенето.
Според проф Фагерстрьом
продуктите, съдържащи никотин, трябва да се регулират, както се регулират продуктите, съдържащи алкохол.
Това ще е принос за общественото здраве. Според неговата визия цигарите с времето ще стават по-малко достъпни, отколкото са днес, ще са по-скъпи, ще е по-трудно хората да се сдобият с тях, може би възрастта за купуване на цигари ще се увеличи и пр. След това трябва продуктите с никотин да се регулират в съответствие с нивото на тяхната вреда. По този начин, новите бели никотинови пликчета може да се превърнат в една от добрите по-малко вредни алтернативи на цигарите.
Професорът бе направил сметка, че близо 400 хил. живота годишно биха могли да бъдат спасени в ЕС, ако в Европа се насърчаваха същите навици за употреба на тютюн, като в Швеция.
През месец юли 2023 г. новото българско правителство предложи нов проект на Закона за бюджета, но това, което остана от проекта на служебното правителство беше въвеждането в Закона за акцизите на новата група изделия, които очевидно проникват в България и това са заместителите на тютюна, съдържащи никотин.
А може би един ден ще се събудим и ще чуем някой в Народното събрание да казва: Добро утро и честит снус!