Регистрираните наскоро огнища на шап в Европа и появата на нов щам на вируса в Близкия изток подчертават спешната необходимост от своевременно откриване на случаите на болестта, за да бъдат сведени до минимум последиците от нея, предупреждава Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), съобщава БТА.

"ФАО препоръчва спешни мерки за биологична сигурност и засилено наблюдение, след като неотдавна беше регистриран случай на шап, серотип SAT1, в Ирак и Бахрейн. Този серотип е екзотичен за регионите на Близкия изток и Западна Евразия, което поражда сериозни опасения относно потенциалното разпространение на вируса", ​​се казва в изявление на ФАО.

Шапът е силно заразно вирусно заболяване, засягащо чифтокопитни животни, включително говеда, свине, овце, както и различни диви животински видове. Обикновено се характеризира с треска и мехури в устата и по краката, придружени от накуцване на болното животно. Въпреки че малко възрастни животни се разболяват, младите могат да умрат от внезапна сърдечна недостатъчност. Вирусът се разпространява бързо и може да засегне голям брой животни, особено в страни или региони, в които обикновено болестта не се е проявявала или не е прилагана редовна ваксинация.

Въпреки че не представлява заплаха за общественото здраве, шапът оказва сериозно негативно влияние върху животните, продоволствената сигурност и поминъка. Икономическите загуби са значителни, като глобалните преки производствени загуби и разходите за ваксинация в ендемични региони се оценяват на 21 млрд. щатски долара годишно. Негативните ефекти от шапа обаче вероятно са много по-съществени, като се вземе предвид отрицателното въздействие на болестта върху търговията, посочват експерти.

В Европа обикновено не се регистрират много случай на шап, но сега континентът преживява най-тежкото разпространение на болестта от 2001 г. насам. Германия регистрира огнище през януари 2025 г., но по-късно беше обявено, че няма нови случаи на болестта. Въпреки това месец по-късно шапът навлезе в Унгария, а по-късно и в Словакия. Вследствие на това правителството на Великобритания забрани вноса на месо или млечни продукти от европейски страни, в които е открит вирусът, както и от Австрия, която граничи с Унгария.

Напоследък се наблюдава увеличение на огнищата на шап в Близкия изток, причинени от екзотичен серотип, вероятно внесен от Източна Африка. Досега се съобщава за случаи в Бахрейн, Ирак и Кувейт, отбелязват експерти

Много щамове на вируса на шапа продължават да циркулират в различни части на света, а скорошните огнища както в Европа и в Близкия изток подчертават продължаващия риск, който това заболяване представлява за препитанието, продоволствената сигурност и безопасната търговия. Те също така подчертават ключовата роля на ФАО в глобалния мониторинг на вирусите на шапа.

Препоръчителни действия

ФАО призовава всички страни да запазят бдителност по отношение на продължаващата заплаха. В засегнатите страни и в тези, които се считат за изложени на висок риск от болестта, трябва да се вземе предвид следното:

Чрез прилагането на тези мерки, страните могат значително да намалят риска от огнища на шап и да защитят своите животновъдни индустрии, посочва ФАО.