За първи път българска частна компания емитира облигации за 500 млн. евро. “Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани” Б.В. (EEEC), енергийният подхолдинг на най-голямата у нас публична компания - “Еврохолд”, продаде облигации за тази сума на международния пазар.
Емисията е 5-годишна с падеж май 2030 г. Обезпечена е с активи на компанията и лихвата по нея, респективно доходността за инвеститорите е 6,5% годишно.
В хода на финансовата операция на EEEC бе присъден и първоначален кредитен рейтинг - Ba2 (стабилна перспектива) от Moody's и BB (стабилна перспектива) от Fitch.
Емисията е привлякла силен интерес - при поръчките
търсенето е надхвърлило предлагането
близо 3 пъти
и инвеститорите са поискали да запишат книжа за 1,4 млрд. евро. При този баланс българската компания е успяла да намали цената на облигационния заем. Вместо очакваната от купувачите на книжата доходност от над 7% годишно - т. нар. лихвен купон, последните са се съгласили на по-ниска - 6,5 на сто. Облигациите са били разпределени сред над 60 инвеститора от 17 държави, предимно банки, взаимни и хедж фондове от САЩ, Великобритания и Западна Европа, има и от Близкия изток.
Посредник и мениджър на емисията е американската JP Morgan, една от топинвестиционните банки на Уолстрийт, която е партньор на българската компания още от периода, когато последната придобиваше енергийния бизнес на ЧЕЗ.
Тази първа по рода си емисия облигации е знаково събитие, което потвърждава нашия успех, откакто придобихме енергийния си бизнес. Големият интерес на инвеститорите и презаписването на емисията са показателни за добрия кредитен профил на компанията и за стратегическата ни пазарна позиция, каза Асен Христов, председател на надзорния съвет на “Еврохолд”.
Облигационната емисия отразява стабилната основа, която сме изградили, и високото инвеститорско доверие, коментира Кирил Бошов, председател на управителния съвет и изпълнителен директор на “Еврохолд”.
Колко ще са инвестициите в следващия регулаторен период, още не се знае, но предвид бурната електрификация в България, а и в цяла Европа, включително инвазията на фотоволтаици и ВЕИ проекти, няма как да бъдат по-ниски, напротив, очаква се да нараснат. Плюс на новия облигационен заем е, че няма да товари емитента с допълнителна задлъжнялост, а наред с погасяването на стария дълг ще остане и бонус за инвестиции по преценка на дружеството. Инвестициите в електроразпределителната мрежа на България не достигат. След кризата с прекъсванията на тока в някои региони на България по Коледа и Нова година и трите ЕРП-та призоваха за по-висок праг на инвестициите, който да им бъде признат от регулатора. По оценки на “ЕРМ Запад”, ЕРП-то на “Електрохолд”, за ефективна поддръжка и обновяване на мрежата, чиято средна възраст е над 45 г., са необходими над 170 млн. лв. годишно.
Ефектът от новоемитираните облигации на енергийния подхолдинг на “Еврохолд” е много по-голям от чисто финансовия, посочват анализатори. С този ход холдингът
има вече зад гърба си силната подкрепа
и доверието на големи щатски и
европейски фондове,
което е изключително важно за бизнес, който работи с голям мащаб и очаква развитие. Второ, компанията развива профил на кредитоспособна и високоликвидна бизнес структура в очите на големите портфейлни и институционални инвеститори по света. Нещо повече, с директния достъп до капитал на международните капиталови пазари тя става по-независима от местния и регионалния пазар и по-гъвкава в привличането на финансиране.
Енергийната трансформация
на холдинга
В случая на “Еврохолд” тази сделка е важна и от друга гледна точка. Преди малко повече от две години друг основен бизнес на групата - застрахователният в лицето на “Евроинс”, претърпя сериозен удар в Румъния, след като местният финансов регулатор отне лиценза на румънското подразделение на дружеството - лидер към онзи момент на пазара на задължителните автомобилни застраховки.
Актът на румънския орган беше предшестван от поредица негови наказателни акции срещу румънския филиал на “Евроинс” заради отказ да придобие портфейла на фалиралата през 2021 г. “Сити Иншурънс”, най-големия застраховател дотогава на местния пазар. Скандалът стигна до най-високо ниво в Брюксел, а българската група предприе серия от съдебни дела, включително заведе иск в международния арбитраж във Вашингтон за 500 млн. евро, на колкото бяха оценени загубите, пропуснатите ползи и щетите за акционерите.
С облигационна емисия за 500 млн. евро на международния пазар, “Еврохолд” показва, че не просто не е загубил инвеститорското доверие, което е ключов фактор за достъп до капитали и финансиране, а дори стъпва на по-високо ниво. Енергийният бизнес вече доминира отявлено над останалия и е структуроопределящ за “Еврохолд”. На практика холдингът вече е повече енергиен, отколкото застрахователен и финансов.