Те са 6,17 млрд. евро, идват на пет транша вместо на девет

Европейската комисия съобщи в сряда, че е одобрила измененията в плана за възстановяване и устойчивост. Това ще отблокира плана и плащанията по него, които от девет стават пет. Следващата стъпка е одобрението му от Съвета на ЕС, което по правило става за 4 седмици.

Коригираният план е за 6,17  млрд. евро безвъзмездни средства и обхваща 50 реформи и 51 инвестиции.

Досега България е получила 1,37  млрд. евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри следващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите в изменения план.

В одобрените промени влиза и главата за REPowerEU за постигане на целите за  независимост на Европа от руските изкопаеми горива  преди 2030  г.

В коригирания документ акцентът е върху екологичния преход, като 49,9 % от общия размер на отпуснатите средства и 99,5 % от тези за REPowerEU са за мерки в областта на климата. Реформите и инвестициите имат за цел справяне с енергийната бедност, защита на уязвимите потребители, подкрепа за либерализирането на пазара на електроенергия, насърчаване на внедряването, съхранението и използването на енергия от възобновяеми източници и подобряване на балансиращия пазар.

 Българският план запазва амбицията си в сферата на цифровите технологии, като заделя 20,6 % от общия размер на отпуснатите средства в подкрепа на цифровия преход на страната.

Планът запазва и важното си социално измерение с мерки към модернизиране на образованието, подобряване на дългосрочните грижи и достъпа до здравеопазване.

Минути след съобщението на комисията правителството реагира и съобщи, че одобряването на плана е било една от важните цели, за да бъде отблокиран.

 Измененията предвиждат значително опростяване на изискванията към изпълнението на реформите и инвестициите, отпадане на междинни цели и обединяване на етапи. Броят на етапите и целите е редуциран от 321 на 259.

От плана отпадат инвестиции или части от тях, които не могат да бъдат реализирани в срока на допустимост на разходите (август 2026 г.- б.р.). Заменени са с нови, в областта на енергийната ефективност и транспортната свързаност и е увеличен обхватът на някои от съществуващите.

Одобрението на главата за REPowerEU пък дава възможност страната ни да се възползва от допълнителния ресурс, предоставен от ЕК, в размер на 479 млн. евро, коментират от кабинета.