Екип от китайски изследователи и клинични невролози направиха нов пробив в технологията за интерфейс мозък-компютър, позволявайки на 10 души да комуникират сложни изречения само чрез мислите си. Технологията, която вече е в клинични изпитвания, обещава нова надежда за пациенти със състояния като инсулт, които са загубили говорни способности.

Екипът от учени от и болница „Хуашан", свързана с университета „Фудан", са имплантирали електроди в пациенти с епилепсия. Само за 100 минути обучение средно, тяхната специално изградена интелигентна система е декодирала мозъчните дейности, свързани с предвидената реч на 54 китайски йероглифа в реално време. Обучението върху тези йероглифи след това е позволило на системата да интерпретира правилно 1951 често срещани думи и да генерира пълни китайски изречения за по-малко от половин секунда, практически без ограничение на дължината.

Екипът е обучавал върху данни от най-голямата в света база данни за човешки мозъчни вълни, поддържана от болница „Хуашан", а изкуственият интелект е идентифицирал фонетичните компоненти с над 83% точност.

Болница „Хуашан" участва активно в клинични изпитвания на интерфейс мозък-компютър. През август 2024 г. нейни неврохирурзи имплантираха 256-канално гъвкаво устройство, проектирано от компанията NeuroXess, в 21-годишна пациентка с епилепсия. В рамките на 48 часа след процедурата пациентката успешно игра тенис на маса и проста компютърна игра чрез контрол на мозъка.

През юни тази година, китаец, загубил и четирите си крайника при инцидент с ток с високо напрежение преди 13 години, игра шах, използвайки само ума си, след революционна процедура в „Хуашан", при която в мозъка му е имплантирано устройство с интерфейс мозък-компютър, проектирано от Китайската академия на науките.

Определяйки интерфейса мозък-компютър като своя стратегическа индустрия на бъдещето, Шанхай работи за изграждане на инкубатори и култивиране на иновационна екосистема в тази сфера. Целта е да се постигне висококачествен контрол на мозъка и да се гарантира, че продуктите ще бъдат напълно интегрирани в клиничните приложения до 2030 г.