Да привличаме руски доставки, но и от други източници, за да не останем на студено

В първия мандат имахме най-скъпия газ в Европа, сега е най-евтиният. Това ни струваше да махнем три посредника между България и руския газ.

Това заяви премиерът Бойко Борисов на 14-ата конференция за газовата инфраструктура в Европа. И намекна, че заради посредници често се говори за корупция и политика.

“Газът се оказа политика за много държави. Направи ми впечатление, че в момента, в който се заговори за Южния газов коридор, започнаха проблеми в Нагорни Карабах”, заяви още Борисов. Според него това не е просто съвпадение. “Аз съм мнителен и мисля, че конфликтите в много места по света са именно за този оказал се изключително важен за икономиката продукт”, обясни премиерът. Той подчерта, че в този глобален свят, за да бъдеш силен и успешен, ти трябват отговорни и силни партньори и в това отношение Европейската комисия е най-подходяща. “Когато си в подобен могъщ съюз, трябва да се спазват правилата, а в Третия либерализационен пакет има ясни правила, които трябва да се изпълняват от всички - каза Борисов. И допълни: Не сме срещу никой проект”.

Според него трябва да се работи във всички посоки и България да привлича руски газ, но и да диверсифицира доставките си чрез втечнен газ. Това ще помогне на страната “да не остане на студено”, заяви министър-председателят, припомняйки 2009 г.

Малко по-късно министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че България води преговори за дял от терминала за втечнен газ (LNG) в Александруполис, и каза, че скоро ще има новини.

Борисов разви тезата, че за климатичните промени са виновни хората и че газът и възобновяемите изтночници, макар и скъпи, са голяма крачка напред, а България е за пример. Премиерът заяви, че заедно с “Булгартрансгаз” са решили “първо да си свършим нашата работа”. Започва се с модернизация на компресорните станции.

“В момента с новите компресорни станции потокът на газ може да върви в две посоки. На думи много време се говореше за диверсификация, в същото време компресорите можеха да доставят газ само в една посока. Затова усилено строим връзка с Румъния, надявам се тази година да започне и тази с Гърция, а до седмица-две да има развитие и с интерконектора с Турция”, заяви премиерът. Министър Теменужка Петкова каза, че предпроектното проучване на газовата връзка с Турция, което бе направено с европари, е предадено на комшиите.

Борисов пък съобщи, че в понеделник ще има нова компресорна станция в Петрич.

Шефът на Булгартрансгаз” Георги Гегов заяви, че вече е извършена модернизацията на 4 станции за 200 млн. лв.

Във видеообръщение към участниците в конференцията комисарят по въпросите на Енергийния съюз на ЕС Марош Шефчович заяви, че България може да бъде хъб за доставките на газ за региона.