Заради това шефът на петролната и газова асоциация Валентин Златев твърди, че над политика бизнесмен има тежък политически чадър, а прокуратурата го вика на разпит

Като депутат лидерът на партия “Воля” гласува закони, с които определя правилата за всички в държавата, и е редно да се знае дали самият той ги спазва

4 проверки от различни държавни институции - толкова са образуваните досега срещу компании на бизнесмена и заместник-председател на Народното събрание Веселин Марешки или за бизнеси, в които са негови фирми, а в тях участват депутати от малката му, но сплотена парламентарна група. Това, което свързва проверките, е, че нито една от тях не е приключила. Въпреки че се извършват вече няколко месеца, а някои и повече от година.

Едната е директно срещу бизнес на Марешки - за дъмпинг с цените на горивата. Прави се от Комисията за защита на конкуренцията и тече още от миналата година. Но това не пречи на бизнесмена депутат да заявява, че има големи разлики в цените по бензиностанциите на една и съща верига. А именно поради това КЗК се произнесе, че няма картел при горивата, което пък твърдение Марешки използваше навсякъде за предизборни цели.

Друга директна проверка срещу политика е от НАП и е пак за горива. В началото на тази година данъчните влязоха във фирмата на бизнесмена “Трейднет Варна”, през която минават доставките за бензиностанциите му. Веска Марешка - майка на Веселин Марешки и формален собственик на фирмата, успя чрез процедурни хватки да отложи проверката с три месеца. Сега вече тя би трябвало да е подновена. Което пак дава повод за съмнение - ако всичко е наред, защо е нужно да се използват такива трикове за отлагане на ревизията.

Още две проверки - от НАП и прокуратурата, се отнасят за бизнес, в който участва Марешки. Това е т.нар. реекспорт на лекарства. При него медикаменти, които частично или изцяло се плащат от здравната каса, се заявяват за продажба на българския пазар, но се изнасят в чужбина заради по-високата им цена там.

Единствената проверка, от която все пак нещо произлезе, макар и не докрай, е на КЗК и е за нелоялни практики при търговията с лекарства. Сигналът дойде от прокуратурата и в него се съдържат данни, че Марешки и негови подчинени притискали аптеки да пазаруват от фирмата му “Фармнет”. Ако откажели, били заплашвани, че Марешки ще отвори аптека до тази на конкурента и ще го съсипе с ниски цени. През юни тази година КЗК наложи глоба от близо 500 000 лв. на компанията. Но санкцията се обжалва и на практика не е влязла в сила.

Липсата на резултати от тези проверки бе причината председателят на Българската петролна и газова асоциация Валентин Златев да заяви, че над Марешки има “тежък политически чадър”. Златев каза още, че Марешки не е проблем на асоциацията, а на държавата, тъй като не е ясно дали именно държавата е защитила интереса си и дали получава всичките акцизи и ДДС от горивата, които политикът продава в бензиностанциите си.

Марешки отговори със сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров, тъй като, “когато някой има информация за злоупотреба с власт по високите етажи на властта, то той трябва да я предостави на прокуратурата”. Самият Златев обяви преди дни, че заради този сигнал го викат на разпит в прокуратурата във вторник. И потвърди пред “24 часа”, че както винаги, стои зад думите си.

Историята с Веселин Марешки, когото президентът дори заведе при папата, щеше да бъде комична, ако не става твърде подозрителна. Ако той беше редови бизнесмен, може би нямаше да има нищо чак толкова притеснително, че проверките се проточват. Но от 26 март Марешки е депутат, а малко по-късно стана и зам.-председател на Народното събрание. Вече е публична личност и е един от тези, които предлагат и приемат закони - тоест определят правилата в държавата, които би трябвало да са валидни за всички. Затова е редно да се знае дали самият той спазва тези правила.

Защото сега се получават любопитни ситуации, като например Веселин Марешки да води дебат в парламента с председателя на комисията срещу сивия сектор Емил Димитров. Тоест, един депутат, чийто имунитет е отнет точно заради съмнения, че не с единия, а с двата крака е в сивия сектор, получава парламентарно време да се рекламира.

А през годините Марешки ясно е показал, че не се свени да използва бизнеса си, за да влезе в политиката. Примерите изобилстват. През 2005 г. той пак беше кандидат за депутат и обещаваше да намали цените на лекарствата у нас с 50%. Тогава КЗК глоби с 30 хил. лв. фирмата му “Варнафарма холдинг” за привличане на клиенти чрез продажба на лекарства на цени под себестойността.

На местните избори през 2007 г. Марешки раздаваше листовки с обещание, че ако стане кмет, за четири години ще дава 15% отстъпка за лекарствата, отпускани от здравната каса. Ако спечели на първи тур, отстъпката ще е 25%. Даваше и по 100 лева на стачкуващите тогава учители с уговорката, че ще получат по още 500 лв., ако спечели изборите.

На последните избори за парламент прибегна пак до същата схема, като заяви, че ако стане министър-председател, цената на горивата в цялата държава щяла да е 1,80 лв.

Политикът твърди, че печели от горивата, но те му носят по 5000 лв. загуба дневно

Информацията, която различни издания публикуваха по повод започналите проверки на бизнеса на Марешки, е, меко казано, притеснителна.

За горивата например Марешки твърди, че въпреки ниските цени, на които продава, печели. Но финансовият отчет на “Трейднет Варна” показва, че фирмата е на загуба, а през 2015 г. бизнесменът губи по 1915 лв. на ден от бензиностанцията си във Варна.

За 2016 г. загубата на фирмата е още по-голяма - 1,88 млн. лв., а на ден сумата стига до почти 5000 лв.

Друга фирма на Марешки - “ВМ петролеум”, която държи бензиностанциите му, е натрупала задължения от над 11,3 млн. лева през миналата година. Не е ясно от какво са задълженията, но е възможно да са от бензиностанциите, тъй като през 2016-а фирмата се е сдобила с активи за над 11 млн. лв. Според финансисти появата на задължения за над 11 млн. лв. в отчета на “ВМ петролеум” може да означава, че за голяма част от изградените бензиностанции все още не е платено.

Въпреки трупането на нови загуби и задължения наскоро Марешки заяви, че петролният бизнес му е много приятен и няма намерение да го продава. Дори мислел да го разширява с нови бензиностанции и да направи собствени петролни бази.

Марешки по-скоро бил готов да продаде аптечния си бизнес, защото му било трудно да го контролира, но това не означавало, че ще го направи. Бизнесът с лекарства на Марешки е печеливш и финансисти се чудят защо би го продал, за да запази този, който му носи загуби и задължения.

Остава и друг въпрос - кой дава неверни данни - Марешки или финансовият отчет? Ако в документа са посочени неверни данни, би трябвало да има сурови глоби. Още по-странно обаче би било, ако твърденията на бизнесмена депутат са подвеждащи.

За бизнеса му с горива има още куп притеснителни публикации. Пак финансовият отчет показва, че доставната му цена на едро е под 1,50 лв. на литър дизел. Но такава няма, поне не официално, сред всичките доставчици на едро у нас. Означава ли това, че има неофициални цени и на кого и срещу какво се предлагат те? И плащат ли се всички данъци в такива случаи? Още повече че от данни на петролната и газова асоциация, представени в парламента, стана ясно, че ако са платени всички данъци, транспортни и други разходи, не е възможно литър дизел да струва 1,82 лв. на дребно, за колкото продава Марешки.

Един от доставчиците на политика - фирма “Полисан”, бе проверявана от полицията и митниците. Други доставчици на бизнесмена се оказаха в списъка на НАП за рисковите фирми, свързани с измами с ДДС. В една от бензиностанциите на Марешки бе открит дизел със завишено съдържание на сяра. За него НАП и митниците имат съмнения, че идва от Молдова, но вносът му се оформя като тежко гориво, за което акцизът е много по-нисък от този на дизела.

И за бизнеса му с лекарства информациите са притеснителни

Като например тази, че бизнесменът притиска конкурентни аптеки да купуват от него лекарства на едро.

В аптека в Бургас пък бе открито лекарството “Хумира” с произход Турция. Тя обаче не е страна от ЕС и вносът на лекарства от там е забранен. Поради това сега тече проверка има ли контрабанда на скъпоструващи лекарства.

През 2012 г. Марешки е продал за 500 лв. “Трейднет България” - фирма, която се занимава с реекспорт на лекарства. Същата фирма през 2012-а и 2013-а има приходи за общо над 700 млн. лв. От офиса на Марешки твърдят, че няма вече връзка между “Трейднет България” и бизнеса му с лекарства. Но майка му Веска Марешка е представител на фирмата, упълномощена по не съвсем редовен начин от собственичката Нина Катченко, която, оказва се, живее на семейни начала с тъста на Марешки Александър Мозюкин. Ако това не са връзки, какво са тогава?

Появиха се и публикации, че по нейно разпореждане суми от сделки на “Трейднет България” постъпват по сметки на “Фармнет” на Марешки, а пари, които е трябвало да постъпят по сметки на “Фармнет”, са насочвани към сметки на други фирми. Дали всичко това се случва по правилата, е редно да се знае.

Заради липсата на резултата от проверките Валентин Златев заяви, че над  Марешки има тежък политически чадър.
Заради липсата на резултата от проверките Валентин Златев заяви, че над Марешки има тежък политически чадър.