Инфлацията в Китай през февруари е била по-малка, като потребителските цени са били на най-ниското ниво от януари 2018 г., оставяйки възможности на властите да маневрират с макроикономическия контрол, предава bulgarian.cri.cn.

Индексът на потребителските цени, който е основен показател за инфлацията, се е повишил с 1,5% на годишна база през февруари, в сравнение с 1,7% през януари, сочат данни на Националното статистическо бюро от събота. Те показват, че китайските потребители са подобрили навиците си за потребление, тъй като индексът в сектора на услугите в образованието, развлеченията и грижите за здравето се е увеличил с над 2% на годишна база, отбелязва Сю Гуосян, професор от Шанхайския университет по финанси и икономика.

На месечна база индексът за февруари се е увеличил с 1% спрямо януари, което е и повишение за трети пореден месец и надхвърля пазарните очаквания.

Поради голямото търсене по време на Китайската нова година, както и дъждовното и снежно време в някои части на страната, цените на пресните зеленчуци, плодове и морските продукти бележат значителен растеж през миналия месец, скачайки съответно с 15,7%, 5,4% и 4% в сравнени с януари. Това е допринесло с 0,58 процентни пункта за растежа на месечния индекс на потребителските цени.

Цените на свинското, овчето и телешкото месо също са били по-високи, съответно с 0,3%, 1,6% и 0,6% в сравнение с месец по-рано, докато яйцата са поевтинели с 5,3%. Бензинът и дизеловото гориво са поскъпнали съответно с 3,6% и 3,9% на месечна база, а разходите по ремонт и поддръжка на автомобила с 5,1%.

Анализатори твърдят, че индексът на потребителските цени вероятно ще се върне на предишните над 2% на годишна база през март. Китай си е поставил за цел да поддържа индекса около 3% през 2019 г.