В Брюксел бе отбелязана петата годишнина от създаването на Европейския стълб на социалните права, предаде за БТА белгийската агенция Белга. Професорът по социална политика в Антверпенския университет Ив Маркс счита, че това не е без основание. През последните години ЕС направи няколко големи скока в разпределянето на квотите за емисии, в ръста на минималните заплати и други.

ЕС отдавна има дългосрочната репутацията на либерален икономически проект с малък приоритет за хората. Особено по време на кризата с държавния дълг преди около десет години критиките бяха много. Директорът на центъра за социална политика на Антверпенския университет професор Маркс обаче смята, че оттогава са настъпили решаващи промени. Тези промени към по-добро са заслуга на тогавашния председател на ЕК Жан-Клод Юнкер и бяха ускорени от здравната и икономическата криза, предизвикана от COVID-19.

Маркс посочва различни инициативи за съвместно отпускане на парични заеми. Например NextGenerationEU, финансов инструмент за излизане от коронакризата, като по думите на експерта механизмът за възстановяване и устойчивост е част от него. Парите, събрани на ниво Европейски съюз (800 млрд. евро), могат да бъдат използвани за национални проекти в държавите членки. Друг пример е SURE – финансов инструмент, който работи за презастраховане в системата на осигурителните фондове за безработица на държавите членки.

Неотдавна директивата за минималната работна заплата стана факт. Страните членки ще трябва да подобрят системата си за определяне размера на минималната работна заплата, в съответствие с ясните насоки. "За повечето държави членки това е много работа", каза експертът. Ив Маркс посочва и предстоящата директива за минималния доход.

"Това са прецеденти. Мога да си представя как системата за социални облигации ще се използва повече в бъдеще. И други неща ще се променят."

Европейският стълб на социалните права определя няколко социални цели, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г. - 78% от възрастните да са трудово заети, 60% от възрастните да се обучават всяка година и най-малко 15 млн. души да имат по-добри условия на живот.

ЕК говори за "социална Европа, която е справедлива, приобщаваща и пълна с възможности". Това трябва да бъде постигнато чрез инициативи, които "варират от прозрачност на заплащането, равенство между жените и мъжете, минимални заплати и инвестиции в придобиване на умения до борба с детската бедност, минимален доход и защита безопасността и здравето на работниците".