Двама президенти дадоха старт на изграждането

на интерконектора

Газ от България към Сърбия и от Централна Европа към нас ще може да се транспортира само след 8 месеца. В сряда президентът Румен Радев покани сръбския си колега Александър Вучич да открият газовия интерконектор със Сърбия през октомври. И тази връзка е историческа, финансирането ѝ е от първия програмен период - 2007-2014 г.

В сряда Вучич дойде на поляната край костинбродското село Голяновци, за да присъства по покана на Радев при полагането на първата тръба на 62-километровото трасе на българския участък.

На площадката са складирани 5500 тръби, доставени от Индия. Всичко необходимо за строителството е налице. Изпълнителят - консорциумът “Интернешънал газ” (в него партньори са “Главболгарстрой” и “Главболгарстрой интернешънал”), има 300 дни за завършване на обекта. Мая Пенчева, изпълнителен директор на “Главболгарстрой”, каза пред “24 часа”, че ще са готови през септември.

След старта на строителството Радев заяви, че газовата връзка е източник на диверсификация. Има

възможности за доставка на газ

за Сърбия от LNG терминала при

Александруполис и от терминалите в Турция

За България пък се отваря маршрут за доставки от Централна Европа през Сърбия най-вече от хъба при Баумгартен, Австрия.

“Това не е просто физическа връзка, ние имаме възможност оттук нататък да работим така, че да окрупняваме количествата от газ, от които имаме нужда, заедно да преговаряме с доставчици и да постигаме по-добра цена и по-добри условия”, каза българският президент.

Газопроводът в българския участък ще бъде финансиран от механизма за свързване на Европа, ОП “Иновации и конкурентоспособност”, заем от 49 млн. евро от Инг Банк и собствени средства на “Булгартрансгаз”. Стойността на изграждането на българската част е 137,777 млн. лв.

Вучич заяви, че България е стар, добър и сигурен приятел в добри и тежки времена. Той благодари и на ЕС за грантовете за тръбата на сръбска територия.

Нашата дължина е 108 км, българската е 62 км, а сме добили повече пари. За първи път получаваме повече пари от ЕС - 49 млн. евро грант и още 25 млн. финансиране от ЕИБ, каза Вучич.

“Като компания с повече от половин век опит

в изграждането на газова инфраструктура

в Източна Европа осъзнаваме високата чест, но и високата отговорност да бъдем изпълнител на този стратегически проект. Искам да благодаря на президента Румен Радев и на ръководството на “Булгартрансгаз” за проявената политическа воля за осъществяване на този и други стратегически проекти като разширението на газохранилището в Чирен”, заяви генералният мениджър и член на Надзорния съвет на “Главболгарстрой Холдинг” АД Калин Пешов. Той благодари предварително и на над 300 заварчици, механизатори, техници и ръководители, които ще прекарат следващите месеци на обекта или мислейки за него 24 часа в денонощието. Пешов обеща, че газовата връзка със Сърбия ще бъде изградена качествено, с материали и оборудване на световно ниво, спазвайки срока за строителство и пазейки здравето и живота на всички, работещи на обекта, и всички хора от околността.

След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет 1,8 млрд. куб. м на година с възможност и за реверсивен поток.

Една от първите заварки на тръбите
Една от първите заварки на тръбите
В тези палатки се прави заваряването.
В тези палатки се прави заваряването.
Полагане на първата тръба на газопровода
Полагане на първата тръба на газопровода