Предстоящите три почивни дни са подходящо време да опитате

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Тревожност някаква усещате, сякаш нещо важно забравяйте, сякаш нещо съдбовно пропускате... А, да, зарязали сте си смартфона на повече от една ръка разстояние. Прибирате си го и душата ви се отпуска. 

Е, честито, според психолозите това е един от признаците за дигитална зависимост. А тя като всички други зависимости е вредна - за здравето, щастието, любовта, кариерата, продуктивността в работата.

Прекомерната употреба на дигитални устройства е един от новите вредни навици, които добиват пандемични мащаби, твърдят поведенческите психолози. Има поне 6 причини да игнорирате социалните мрежи и да увеличите професионалния си успех.

Специалистите препоръчват като превенция срещу дигиталната зависимост промяна на навиците и ограничаване на времето за използване на устройствата. 

"Има много приложения, които могат да ви помогнат да проследявате общото време, прекарано на екрана, и да налагате периоди на дигитална детоксикация, като се изключите от мрежата и се занимавате с дейности в реалния живот - казва д-р Лори Ан Мануел от университета "Уилфрид Лорие". - За да се постигне истинска промяна, трябват промени в начина на живот, които да са устойчиви в дългосрочен план. Например заместване на времето пред екрана с физически упражнения, четене, усвояване на нови умения, научаване на нов език или музикален инструмент."

Щом забелязвате, че страдате от дигитална зависимост, опитайте да се отървете от нея по рецептата на д-р Ана Лембке, ръководител на клиниката по зависимости в Станфордския университет.

Тя предупреждава, че не е лесно, като нарича смартфона "съвременната спринцовка" по аналогия с наркоманията. Хората го търсят за едно бързо "боцване" сякаш с хероин - прибягват до него, когато имат нужда от забавление, внимание, признание. Вместо игла днес имаме лайкове, туитове, плъзгане и наблюдаваме бум на поведенчески зависимости, казва д-р Лембке. Тези зависимости са на съвсем нови нива, защото дигиталният свят позволява да прекалявате без таван. Никога не свършват нито парите, нито "хероинът", следващата доза се зарежда сама на екрана.

Най-опасното е, че човешкият мозък не се е променил, а достъпът до пристрастяващи неща е станал много по-лесен. Допаминът - т.нар. хормон на щастието, те мотивира да правиш неща, които смяташ, че ще ти донесат удоволствие. Щом приключиш с тях, притокът на допамин спада. В този момент ти се иска да изядеш още едно парче шоколад или да изиграеш още една игра, да разгледаш още нещо във фейсбук или в инстаграм, да пуснеш още нещо в тикток, да очакваш с трепет лайкове, коментари... Колкото повече прекаляваш, толкова повече мозъкът ти редува тези високи нива на допамин и удоволствие с все по-големи спадове. Започваш да търсиш все по-интензивни стимули, затъваш в бездната на зависимостта. Вече не помним какво е да останем насаме с мислите си, постоянно прекъсваме сами себе си, за да погледнем какво става в интернет. А това означава, че все по-рядко се концентрираме върху трудни и многопластови задачи, все по-рядко успяваме да постигнем качествен творчески процес, предупреждава д-р Лембке.

За да разберете дали сте зависими от смартфона си, го оставете в друга стая за няколко часа. Ако изпитвате тревожност, че не е до вас, сте зависими от него.

Д-р Лембке дава стъпки за отърваване от дигитална зависимост, които може да пробвате през предстоящите три почивни дни за 24 май.

  • Предупредете роднини, приятели, колеги, че в някой от дните няма да използвате никакви устройства и ще сте достъпни само чрез срещи на живо.
  • Заключите смартфона, таблета, лаптопа си в шкаф.
  • Не припарвайте до тях 24 часа.
  • Захванете се със занимания, които ви доставят удоволствие. Общувайте на живо. Нека да има и предизвикателства за мозъка и тялото - като бягане, четене на книги, разговори. Най-доброто средство за детокс от дигиталните зависимости е замяната им с "трудни" занимания, защото удоволствието, което получаваме, е по-устойчиво, обяснява експертката.

Според нея първите 12 часа ще са изпълнени с напрежение и безпокойство, че някъде става нещо интересно, а вие не знаете за него. Но после ще настъпи усещане за истинска свобода, ще прогледнете за действителните измерения на дегиталната си зависимост и ще подхождате към нея по-здравословно, защото ще рестартирате мозъчните си процеси.

Професорката не препоръчва да изхвърлите смартфона си. Наясно е, че не е възможно. Но това отдалечаване от него ще ви позволи да се погледнете отстрани и занапред да го използвате по-умерено.

Може да пробвате да превърнете в традиция да правите такъв детокс в единия ден от всеки уикенд, за да е по-сигурно, че ще има ефект и ще пресечете дигиталната зависимост.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

6 причини да игнорирате социалните мрежи и да увеличите професионалния си успех

Не убивайте комар с меч (по Конфуций) и в деловите отношения

Мозъкът не е безпогрешна машина - склонен е да лъже и да проваля успеха

6 отличителни черти на силната психика, която помага за професионален успех

Ако не многословите, общувате по-убедително и получавате вечно „Да" от колеги

Как да познаете, че работите с шеф нарцис и кога си заслужава да го търпите

Научно доказано: От много екипност се оглупява

Необичайни техники да се енергизирате, като не ви се работи

Прокрастинация не е заразна болест, но прилича и проваля кариерата

Изяжте слона - ключов принцип за професионален успех

„Всъщност", "просто" и други снизходителни думи, с които неволно отблъсквате

В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате