Брюксел влоши рязко прогнозата за страната ни
България е една от трите страни-членки на ЕС, в които през април е имало дефлация, сочат данните на Евростат за април, публикувани в понеделник. У нас тя е най-голяма - на месечна база, изчислено през хармонизирания индекс, понижението на цените е било с 1,2%. В Белгия месечната дефлация, измерена по същия начин, е 0,7%, а в Чехия е 0,1%, сочат данните.
В повечето държави от ЕС месечната инфлация е под един процент и само в Малта е необичайно висока - 3,2%. Средното ниво е 0,5 на сто, а за еврозоната - 0,6%. Изчисленията показват, че вече четвърти пореден месец инфлацията в България отговаря на изискванията за ценова стабилност, необходими за присъединяване към еврозоната.
В същото време обаче Еврокомисията рязко влоши прогнозата за икономиката на България и за инфлацията в пролетната си прогноза в сравнение с тази от есента. Според публикувания от Брюксел в понеделник доклад инфлацията у нас тази година ще се ускори до 3,6%, докато през есента се прогнозираше да достигне 2,3%. Това не означава, че вече няма да отговаряме на условията за еврото, защото е твърде възможно цените в целия ЕС също да тръгнат нагоре. Освен това прогнозата за идната година е инфлацията да се забави значително в сравнение с това, което се предвиждаше - до 1,8% при 2,9% в есенната прогноза.
По отношение на икономиката очакванията на Еврокомисията са тя да нарасне с 2% тази година. За сравнение в есенния доклад бе посочен ръст от 2,9%. За следващата година от ЕК очакват увеличението на БВП да се подобри съвсем малко – до 2,1%, което е много под очакваните 3% в доклада от есента. Причините са повишените косвени данъци, по-високите цени на електроенергията, комуналните услуги и храните, както и повишението на международните тарифи.