България може и да минава за евтина държава, но в никакъв случай не държи първенството в Европа по ниски цени в нито една от основните стокови групи. Това показва ново изследване на Евростат, което съпоставя ценовите индекси, използвайки паритета на покупателната способност, като ги приравнява към средните за континента цени за съответната стока или услуга.

Специално в ЕС страната ни се оказва най-евтина за живот. За цяла Европа обаче Турция и Северна Македония ни изпреварват в това отношение. България тук е на трето място по евтиния само за облеклата и обувките и за цените в ресторанти и хотели.

Оказва се, че цените на стоките и услугите се различават твърде много в 36-те държави в Европа. Ако някъде нещо изглежда изгодно, за друго ще дадете повече пари за същата стока, която може да купите изгодно другаде. Дали едно нещо е скъпо или евтино, личи от това колко процента от средната цена на съответната стока на целия континент представлява цената в съответната държава.

Например най-скъпият алкохол и цигари се продават в Исландия – там те струват 219% от средното в Европа. В Норвегия и в Ирландия пиенето и тютюневите изделия са 205% по-скъпи. А най-евтини са тези неща в съседна Северна Македония - само 59% от средната цена, т.е. струват с 41% по-евтино. Другите две държави на континента, от които е изгодно да се купуват, са Турция и Босна и Херцеговина (виж инфографиката).

Ако искате да пазарувате разумно и да не харчите излишни пари, то тогава не си купувайте алкохол в северноевропейски държави като Исландия, Норвегия и Ирландия, и не посещавайте ресторант в Швейцария. Ако пък сте на Балканите и ви потрябва зарядно за телефон, нов смартфон или телевизор, не ги купувайте в Албания или Сърбия. Ако имате път с кола към Централна Европа и минавате през Словакия, е добре да заредите колата си с гориво в тази държава.

На двата полюса в Европа стоят Швейцария и Турция

В Швейцария потребителските разходи са 174%, т.е. цените като цяло са със 74% по-високи от средното за Европа. А в Турция са 53% от средното, т.е. потребителските разходи са с 47% по-ниски. С други думи, Турция е над 3 пъти по-евтина от Швейцария.

Но и това е много условно, ако вземем предвид единствено разходите за транспорт. В Турция цените на возилата и на горивата от години са фантастично високи. Там, независимо дали котировките на петрола са високи или ниски, бензинът често струва по 5-6 долара за литър и с право югоизточната ни съседка се приема като най-скъпата на континента държава за тези разходи.

А най-евтината е Словакия. Това се дължи до голяма степен и на обстоятелството, че 6 от най-големите производители на автомобили в света откриха свои фабрики там още в началото на 90-те години.

Дания е втората по скъпотия държава в Европа, когато става дума за леки коли и горива и трета за облеклата и обувките и за цените в заведенията и хотелите. Традиционно Дания не обича много туристите и твърде малко туристически маршрути минават точно оттам. Тя е и третата по високи потребителски разходи държава в Европа, където индексът на цените е с 43% над средния за континента.

Ако трябва да се прави географски модел на цените, десетте държави с най-високи нива на континента се намират все в Северна и Западна Европа. Това са Швейцария, Дания, Ирландия, Швеция, Норвегия, Люксембург, Германия, Франция, Ирландия и Испания. Обикновено това са страни с високи разходи за труд и с високи доходи, както и със силни валути. Неслучайно северните държави на континента не желаят да се присъединят към еврозоната.

За разлика от тях, централните и източноевропейските държави обикновено имат ниски нива на цените или поне по-ниски от средното за континента.