До дни внасяме доклад с варианти в парламента, казва министърът на енергетиката

Готови сме с доклада за вариантите за оползотворяване на оборудването за АЕЦ "Белене" и до дни го внасяме в парламента. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова от Сочи, където участва в в международния форум "Атомекспо". Тя припомни, че парламентът е възложил на министъра на енергетиката в 30-дневен срок да представи варианти как да бъде оползотворено оборудването. Работната група е готова с тях, опитахме се да направим и икономическа оценка за всеки. След решение на правителството до дни го внасяме в парламента, поясни Петкова. 

"Всичко, с което разполагаме като активи, е сериозно - това са близо 3 млрд. пари на българските данъкоплатци. Платихме оборудването, имаме лицензирана площадка, нотифициран от ЕК още през 2007 г. проект. Всичко това го прави възможен за най-бързо реализиране в региона", заяви министър Петкова. 

На въпрос какво е решението, тя заяви, че трябва да се опита реализация на проекта на пазарен принцип, без държавни гаранции. "За да го стартираме ни трябва мандат от българския парламент", отговори тя. 

 Според нея единствената възможност НЕК, БЕХ и българската държава са си върнат парите е проектът да бъде реализиран. Ако се върви към други варианти, това означава да бъдат загубени над 1,3 млрд. лв. вложени в инфраструктура и в площадката, ако не е в Белене. Това не е най-доброто решения, отсече министърът. 

Така че екипът й се е концентрирал върху това, което държавата притежава и в защита на националния интерес и енергийната сигурност.

След като има решение на правителството и мандат от парламента, за това ще бъдат уведомени руските партньори от "Росатом", както и потенциални инвеститори.

Петкова също прогнозира, че до края на годината ще бъде обявен конкурс за избор на стратегически инвеститор с ясни критерии и условия. Тя се надява освен китайците интерес да проявят и нови инвеститори. 

На въпрос възможна ли е и схемата, по която се финансира унгарският проект за "Пакш 2", при което строителят инвестира при погасяване след пускане на централата, тя не отрече възможността. Заяви обаче, че има условия, които се разминават  с виждането на правителството за липса на държавни гаранции и договори за изкупуване на тока. 

Петкова казва още, че ще се работи заедно с "Росатом", руската компания, която е производител на оборудването.