Работодателите c 50 до 99 pаботници и cлyжители тpябва да наемат поне един човек с увреждане, а тези с над 100 работници - 2 на сто от средносписъчния състав. Това предвиждат промени в Закона за хората с увреждания приети на второ четене от парламента.

При неизпълнение на квотата е заложена глоба от 30% от минималната заплата.

Работодателите ще бъдат освободени от това задължение, ако производствата им не позволяват наемането на инвалиди. Освен това те ще бъдат освободени от глоба и ако бюрата по труда не са осигурили човек с увреждания.Предвидено е изпълнението на задължението за квоти да може да бъде осъществено чрез алтернативни мерки - чрез закупуване от страна на предприятието на специализирани стоки и услуги, произведени от хората с увреждания.

В хода на обсъжданията депутатът от "Обединени патриоти" Валери Симеонов предложи да отпаднат квотите с мотива, че по този начин се наказват работодателите. " В принудителното бързане в приемането на закона не се потърсиха и намериха мерки, които да насърчават работодателя да наемат хора с увреждания", каза лидерът на НФСБ. Поиска да чуе мнението и на Петър Кънев от БСП и шеф на парламентарната икономическа комисия. Това, което приемаме е неработещо. Изпаднали сме в пълен ступор и сме готови да приемем всичко, каза на свой ред от парламентарната трибуна социалистът и попита къде отиват парите от фонда. Колегата му от БСП Георги Гьоков обаче защити квотите.

От предложението на Симеонов се разграничи и депутатът от "Обединени патриоти" Павел Шопов.

Така 99 депутати гласуваха "за" предложението и квотите бяха приети.