Турция е навлязла в рецесия за първи път от 2009 година, се посочва в публикуваните днес данни на Турския статистически институт (Тюркстат), цитирани от Франс прес и БТА.

Брутният вътрешен продукт (БВП) се е свил с 3 процента през четвъртото тримесечие на 2018 година, отчетено на годишна основа, и с 2,4 процента спрямо предходното тримесечие.

През третото тримесечие БВП вече бе спаднал с 1,1 процента, което означава, че Турция е навлязла в рецесия за първи път от 2009 година. За рецесия се смятат две последователни тримесечия на спад на БВП.

Растежът за цялата 2018 година е бил 2,6 процента спрямо 7,4 процента през 2017 година.

Това забавяне се обяснява в голяма степен със силната инфлация на фона на кризата с турската лира през август, дължаща се на дипломатическото напрежение между Анкара и Вашингтон и недоверието на пазарите заради водената от турското правителство икономическа политика.

Турската лира загуби близо 30 процента от стойността си през 2018 година, но се стабилизира от началото на текущата година. Днес към 09:00 часа по Гринуич (11:00 часа българско време) един долар се обменяше за 5,44 лири.

Инфлацията се е задържала на ниво 19,67 процента през февруари, спадайки под символичния праг от 20 процента за първи път от август.

Новите дани са публикувани в разгара на кампанията за общинските избори на 31 март и могат да се отразят негативно на партията на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, тъй като икономиката е един от основните поводи за тревога сред турците.

"Най-лошото (...) е зад нас", заяви министърът на хазната и финансите Берат Албайрак в Туитър, като приписа лошите цифри на "спекулативни атаки" и на забавянето в световната икономика.

Тази позиция споделя и икономистът от Кепитъл икономикс (Capital Economics) Джейсън Тувей, който отбелязва, че "най-лошото е преминало".