България увеличи търговския си дефицит през миналата година, след като търговията се сви и през последния месец на 2018 г., става ясно от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

Наблюденията на  Investor.bg показват, че през ноември и октомври пак имаше ръст, през септември – лек спад, докато през август дефицитът успя леко да се свие на годишна база.

През миналата година от България са изнесени стоки на стойност 55,275 млрд. лева, което е с 1,2% повече в сравнение с 2017 година. Само през декември експортът възлиза на 4,154 млрд. лева, като намалява с 2,4% на годишна база.

Внесените стоки през миналата година са на стойност 62,945 млрд. лева (по цени CIF), което е с 6,3% повече спрямо 2017 година, изчислиха в НСИ. Само през последния месец на миналата година импортът намалява с 8,6% на годишна база и възлиза на 4,881 млрд. лева.

Общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) към 31 декември е на минус със 7,669 млрд. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) то също е отрицателно и е в размер на 3,256 млрд. лева.

Само през последния месец на миналата година общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е на отрицателна територия със 726,4 млн. лева. По цени FOB/FOB то също е на минус с 435,6 млн. лева.

Търговия с трети страни

През миналата година от страната са изнесени за трети страни по-малко български стоки с 12,5% в сравнение с 2017 година. Експортът за 2018 г. е на стойност 17,550 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, Сърбия, САЩ, бившата югославска република Македония и Руската федерация, които формират 52,6% от износа за трети страни. Само през декември експортът за трети страни намалява с 14,6% на годишна база и е в размер на 1,488 млрд. лева.

През 2018 г. при износа на стоки от България за трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голям ръст в сравнение с 2017 година е отбелязан в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (30,8%). Най-голям спад се наблюдава в секторите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (32,5%) и „Разнообразни готови продукти, н.д.“ (24,2%).

Вносът на стоки от трети страни през миналата година се увеличава със 7,4% в сравнение с 2017 г. и е на стойност 23,012 млрд. лева (по цени CIF). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Сърбия. Само през декември импортът намалява с 11,3% в сравнение с година по-рано и е в размер на 1,822 млрд. лeвa.

При вноса на стоки от трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през 2018 г. най-голямо увеличение спрямо предходната година е отчетено в секторите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (25,3%) и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (18.5%). Спад не се наблюдава в нито един от секторите.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България със страните извън Европейския съюз през миналата година е на минус с 5,461 млрд. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) то също е отрицателно и е на стойност 3,522 млрд. лева. През последния месец на миналата година салдото (износ FOB - внос CIF) с трети страни е отрицателно и е на стойност 333,4 млн. лева.

Търговия с ЕС

От януари до декември износът на български стоки за европейските партньори се увеличава с 9,5% на годишна база и е в размер на 35,059 млрд. лева, показват предварителните данни на националната статистика. Основни търговски партньори на нашата страна са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 67,5% от износа за държавите - членки на ЕС. През ноември експортът нараства със 7% в сравнение с година по-рано и възлиза на 3,445 млрд. лева.

Износът на български стоки за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, за единайсет месеца на годишна база расте в секторите „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (28,8%) и „Машини, оборудване и превозни средства“ (16,2%). Спад не се наблюдава в нито един от секторите.

Импортът от януари до ноември се увеличава с 6,8% спрямо същия период на 2017 г. и е на стойност 36,874 млрд. лева по цени CIF. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Испания и Гърция. Само през ноември вносът на стоки в България от държавите - членки на ЕС, намалява с 0,1% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3,606 млрд. лева.

При импортът от ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, за единайсет месеца, в сравнение с година по-рано, най-голямо процентно увеличение е отчетено в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (15,8%), а най-голямо намаление се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (3,9%).

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари – ноември 2018 г. е отрицателно и е на стойност 1,815 млрд. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) то е положително и е в размер на 505,8 млн. лева.