Бизнесът пита защо държавната тец не продава и не пуска блокове

Нов рекорд бе отбелязан в поскъпването на тока на свободния пазар. На платформата “Ден напред” за 3 август бе постигната средна цена от 149,82 евро на мегаватчас. (Виж картата).

За 3 август най-скъпа беше електроенергията в Гърция - 154,08 евро, веднага след нея е България. Ценовата карта на Европа показва, че на Балканите, в Унгария и Италия тарифите са най-високи, а най-евтин е токът в Швейцария - 89,38 евро, Франция - 90,6 евро, и Полша - 90,75 евро за мегаватчас.

В левове базовата цена на тока за ден напред (от 1 до 24 часа) е 293,02 лв. Електроенергията в пиковите часове - от 9 до 20 ч, стигна 330 лв. Най-скъпо се продадоха 2807 мегаватчаса с доставка между 16 и 17 ч.

Пет дни преди това, с ден на доставка 30 юли, бе отбелязан предпоследният рекорд в историята на борсата - 251,78 лв. Тогава бизнесът реагира и запита защо ТЕЦ “Марица-изток 2” не продава на свободния пазар.

И в понеделник от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори изпратиха становище, в което се казва, че цените са такива, че държавната тец би могла да генерира допълнителни приходи, които да са достатъчни за покриване на променливите ѝ разходи, включително по разпалването на енергиен блок 293,02 лв./мвтч при определена от КЕВР цена от 220,83 лв./мвтч. Според бизнеса участието на теца на пазар “Ден напред” ще донесе допълнителна ликвидност и ще ограничи екстремните ценови равнища. Източници, близки до борсата, коментираха, че централата продава минимални количества от по 20, 30, 40 мегаватчаса на борсата.

Причините за рекордните цени на тока на Балканите са високите температури, казват експерти. На 2 август към 15 ч товарът на електроенергийната система беше 5700 мегавата.

Други виждат причината за скъпия ток в последните дни у нас в пазарното обединение с Гърция. Южната ни съседка пазарува електроенергия заради туристическия сезон, без да се интересува от нивото на цените.