Говорителят на ЕС Петер Стано потвърди, че Евросъюзът е въвел мерки срещу Косово, защото не е предприело необходимите стъпки за деескалация на напрежението в северните косовски общини, но санкциите са временни и обратими.
Той посочи в интервю за Танюг, че временно е преустановена работата на органа за Споразумение за стабилизация и присъединяване, Косово няма да бъде канено на събития на високо равнище, а двустранните посещения ще бъдат ограничени, с изключение на срещите за решаване на кризата в Северно Косово в рамките на диалога под егидата на ЕС, предава БТА.
„Средствата за Косово в рамките на програмата ИПП 2024 (Инструмент за предприсъединителна помощ) са замразени. Предложенията, които Косово представи в рамките на Инвестиционната рамка за Западни Балкани не са предложени за разглеждане на Комисията на Инвестиционната рамка на 29-30 юни“, каза Стано и допълни, че властите в Прищина са уведомени за въведените мерки на 28 юни.
ЕС се опитва да окаже натиск върху правителството на Курти за нови местни избори в населените предимно със сърби общини в Северно Косово, след като там бяха избрани албански кметове на избори, които преминаха при бойкот от страна на сърбите и много ниска избирателна активност. Косовското правителство обаче настоява да бъде спазена процедурата и нови избори да бъдат проведени по официално искане на поне 20 процента от избирателите. Друг траен елемент на разногласията е все още нереализираната договореност за създаване на Съюз на сръбските общини.
Стано отбеляза, че мерките са временни и напълно обратими в зависимост от развитието на ситуацията на терен и решенията за деескалация, които ще вземе премиерът на Косово Албин Курти.
„ЕС също така внимателно наблюдава дали Сърбия изпълнява нашите изисквания и е готов да въведе мерки в случай на неспазване“, посочи Стано.
Той повтори, че ситуацията в Северно Косово много притеснява Брюксел и подчерта, че „не можем да си позволим нестабилност, напрежение и насилие“.
„Осъдихме насилието и продължаваме с призивите към двете страни за спешна деескалация“, каза той.
По думите му върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел, говорейки от името на страните членки, е бил пределно ясен какви стъпки се очакват за незабавна деескалация.
„Очакваме Косово да предприеме стъпки за деескалация и веднага да прекрати полицейските операции в близост до сградите на общините в Северно Косово. Кметовете трябва временно да изпълняват длъжността си в други сгради, не в сградите на общините. Предсрочните избори трябва да се насрочат колкото може по-скоро в четирите общини и да се организират по приобщаващ начин. Това означава пълно и безусловно участие на косовските сърби. Необходимо е да се даде възможност на ЕС да води диалога и да се продължи с бързото изпълнение на Споразумението за нормализация и на анекса за изпълнение към него. Това включва формирането на Асоциация/Съюз на общините със сръбско мнозинство“, заключи Стано.
Напрежението между Сърбия и нейната някогашна област не стихва, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Белград не признава.