За съжаление дискусия в българското общество по важни тема като еврозоната и фискалната политика са паднали на ниво спор между футболни атики - влизат в мелета, хвърялт се бомбички и никой не знае какво става, коментира в тв ефира Калин Христов, бивш финнасов министър и подуправител на БНБ. 

Той уточни, че за да влезем в еврозоната ще ни оценят на база на дефицита за 2024 г. и бюджета за 2025 г., какъвто обаче все още няма. По думите му вероятността да сме с 3% дефицит за 2024 г. клони към нула и на този етап не отговоряме на необходимите критерии, за да приемем еврото. Трябва ясно да имаме първо резулата за 2024 г. и на база на това да се направи новия бюджет.

"На първо място, трябва да е ясно, че политиката, която сме водили на постоянни дефиците по същество  е изчерпане на парите. Исторически не сме имали такива бюджети. От 1997 до 2000 г. имахме политика на балнсирани бюджети, дефицити само, ако има дълбока икономическа криза. След Ковид-19 тръгнавме в грешна политика, системни дефици от 3%, което водни до постоянно задлъжнуване. Увеличават се парите за заплати, без да се увеличат данъците", каза той.  

"Има данни на касова и на начислена основа. На касова основа означава какво събирате и какво харчите и с тази дефиниция работи България, и тя не е добра. Законът за бюджета се работи на касова основа, но за съсстоянието на публичните финанси, трябва да се гледа начислената основа. Това се гледа и за влизане в еврозоната,  исторически винаги сме имали различия между двете. БНБ не е контрольор на финансото министерство, тя е независим орган", обясни оше бившият финансов министър.