Ако тъпчете на една длъжност повече от 4-5 години, налага се да предприемете действия за повишение

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Вие сте от амбициозните професионалисти, които искат да напредват в работата си и да се издигат в йерархията. Не си представяте да затъвате в рутина, да тъпчете на една и съща длъжност години наред, да не получавате повишение.

Страхотно е, че не планирате да изпадате в застой, но всъщност движението напред и нагоре не е лесно. То зависи от това какви шансове ви се отварят и как ги оползовторявате, но и от обективната ви самооценка кога сте готови.

През цялото време професионалното развитие прилича на прохождането. Бебето не може да направи първи крачки, ако не се е научило да седи, да пълзи, да се изправя. По същия начин не бива да избързвате и в кариерата, защото може да се окаже, че ще загубите равновесие. Имате способности, знания, опит, даже талант, но на всяко следващо стъпало са нужни повече от тях. И още качества, ако достигате до мениджърска позиция и трябва да ръководите хора.

Сред най-красноречивите признаци дали сте готови
за повишение е как изпълнявате ангажиментите на сегашната си длъжност. Ако просто покривате работния минимум, се налага да се поразмърдате по собствена воля, без шефът да иска това от вас. Трябва да се извисите не до средно ниво, а до високо. Сами си поставете критерии, като се съизмервате даже не с колеги от компанията, в която работите, а с най-добрите във вашата професия.

Втори признак е реалистична преценка дали притежавате всички умения, които са необходими за по-висок пост. Това означава внимателно да го опознаете, да доразвиете способностите си и да усвоите нови, ако е нужно. Едва тогава няма да залитнете на следващото стъпало от стълбата.

Според експертите по кариерно развитие в компаниите с добра система за оценка на служителите трябва да ви светне аларма, че не управлявате правилно професионалния си живот, ако са минали над 4 години от последния път, в който сте получили повишение. Вероятно няма риск да ви уволнят, освен ако не направите някой голям гаф. Но трябва да се откажете от мисълта, че някой ден ще получите получите повишение, твърди Уитни Джонсън, треньор по развитие на кариерата в Harvard's Executive Education program.

Според проучванията на други експерти след началните длъжности, към средните позиции и нагоре служителите се издигат, като работят в една фирма над 5 години. Това важи за около 70% от повишените.

Възможно е самата компания да е в застой, затова и вие да тъпчете на едно място повече от 4-5 години. Но ако през тези години са се отваряли възможности да получите по-високи отговорности и свободни длъжности по-нагоре в йерархията, а не са ви ги предложили, значи оценката на ръководството за вас не е ласкава. Трябва да анализирате защо - дали действително не сте на нужното ниво, или не успявате да направите така, че да бъдете забелязани.

Четири-пет години са ориентировъчен срок, но и сигнал да се активизирате. "Когато е очевидно, че целите ви не могат да бъдат постигнати, не променяйте целите, а действията си", учи Конфуций.

Невинаги обаче най-бързото изкачване нагоре е по вертикала. Хоризонталното придвижване води напред в професионалното развитие, а после естествено идва стъпка в йерархията. Ако не в тази компания, в друга.

По принцип хоризонтално придвижване е най-напред да доказвате, че можете да се справяте с по-големи, по-разнообразни и по-отговорни задължения от възложените ви. После издигането не закъснява, защото сте трупали умения и сте демонстрирали способностите си.

Специалистите съветват към какви типове задачи да се стремите, за да си помогнете за по-бърза писта към по-висок пост. Не чакайте възлагане или покана от ръководството, кандидатирайте се за тях, самопредлагайте се, щом имате професионални амбиции.

1. Задачи, чрез които развивате нови умения

Когато се появи задача, която изисква да развиете способностите и качествата си, не се колебайте да я грабнете. Вероятно ще е трудно, но услията си струват - допълнителните умения винаги са ценни.

Освен това самото усвояване на нещо ново ще ви мотивира да искате повече от себе си и за себе си.

2. Задачи предизвикателства

Най-надеждният начин да се развивате и да се отличавате от колегите си е да работите по задачи, които са трудни, сложни, нови за екипа. Докато им търсите успешно решение, се измъквате от рутината, стимулирате се, настроивате се творчески, усъвършенствате се, вероятно развивате и нови умения.

3. Приоритетни задачи за екипа и компанията

Отличен ход е да се кандидатирате да работите по проекти, които са особено важни за компанията. Така влизате и в числото на най-важните служители.

Успехът със сигурност ще е трамплин нагоре в кариерата ви. Разбира се, като правите приноса и заслугите си добре видими за ръководството.

4. Колаборации

Тая звучна българска дума ще рече да търсите задачи, по които се събират групи от няколко отдела на компанията. Така ще работите в различни колективи, с различни мениджъри на проектите, които имат различни управленски стилове.

Досегът с различни екипни култури безспорно ще ви обогати като опит. Освен това ще завържете ценни контакти с колеги и шефове. Ще станете видими извън предела на структурата, в която постоянно работите.

5. Задачи, които ви разкриват по-широки перспективи

Експертите по кариерно развитие са категорични в препоръката настоятелно да се стремите към задачи, в които ще имате възможност да работите заедно с хора от високите етажи на властта в компанията. Щом се появи такъв проект, веднага поискайте вие да сте представител на вашия екип.

Ползата е тройна.

Първо, задачата явно е важна, щом я ръководи човек от висшия мениджмънт. Следователно успехът на екипа ще бъде възнаграден.

Второ, има шанс да научите много в процеса на работата - обикновено хората не стигат случайно до високи постове. Освен това при тези контакти може да видите по-широка картина за целите в компанията. Визията за голямото винаги може да послужи на умния служител по пътя му нагоре.

Трето, общуването ви позволява да представите отличните си професионални качества, да направите блестящо впечатление. По високите етажи на властта се решава кой къде да застане по кариерната стълба, че и няколко стъпала да прескочи.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Рецепти да се подложите на дигитален детокс и да вдигнете продуктивността си

6 причини да игнорирате социалните мрежи и да увеличите професионалния си успех

Не убивайте комар с меч (по Конфуций) и в деловите отношения

Мозъкът не е безпогрешна машина - склонен е да лъже и да проваля успеха

6 отличителни черти на силната психика, която помага за професионален успех

Ако не многословите, общувате по-убедително и получавате вечно „Да" от колеги

Как да познаете, че работите с шеф нарцис и кога си заслужава да го търпите

Научно доказано: От много екипност се оглупява

Необичайни техники да се енергизирате, като не ви се работи

Прокрастинация не е заразна болест, но прилича и проваля кариерата

Изяжте слона - ключов принцип за професионален успех

„Всъщност", "просто" и други снизходителни думи, с които неволно отблъсквате

В кое десетилетие от живота е най-лесно да станете това, което искате