Доходите на хората в държавите, които в последните години са се присъединили в еврозоната, стигат по-бързо средните заплати по покупателна способност в Европейския съюз. Това сочат данни на Фискалния ни съвет, позовавайки се на информация от Евростат.
Икономистите в съвета сравняват страните от Централна и Източна Европа, които вече са приели еврото като Словения, Словакия, Естония, Литва, Латвия и Хърватия, и страни, които все още се разплащат със собствена валута като България, Чехия, Унгария, Полша и Румъния.
Според данните на Евростат брутният вътрешен продукт по стандарта за покупателна способност на изброените страни, приели еврото, се повишава със средно 2,6% годишно.
В сравнение с държавите, които все още на са приели еврото, ръстът на доходите е 0,4% по-бавно, показва анализът на фискалния съвет на България.
На 1 януари 2023 г. Хърватия официално прие единната европейска валута. Тогава хората са приели смяната спокойно, защото е имало достатъчно добра разяснителна кампания, разказва Иглика Касабова, която живее в Загреб.
„Да, има повишаване на цените, но след приемането на еврото. Разбира се, приемането на еврото беше много удобна почва за спекулантите, но въпреки всичко правителството реагира навреме“, разказва тя, цитирана от bTV.
Така над 30 от основните хранителни продукти с таван на цените, а причината за покъпването според Иглика е не еврото, а инфлацията.
„Както и в България, в момента цените са доста по-високи отпреди, без да сме приели еврото. Поне в Хърватия заплатите пораснаха и ние се чувстваме малко повече западноевропейци. Това е моето усещане. Наистина пожелавам на българите и на България стабилни доходи, големи заплати и да си харчим еврото безпроблемно“, каза Иглика.
Държавите вече приели еврото по-бързо вдигат стандарта си на живот, макар и с малко, показва анализът на фискалния съвет, изготвен от председателя му и бивш министър на финансите Симеон Дянков.
Според него причината за по-бързото нарастване на доходите е по-голямото финансиране.
„Като влезеш в еврозоната, имаш повече достъп до капитал, лихвите падат в търговските банки и от тази гледна точка бизнесът се развива по-бързо“, обясни Дянков.
А риск за спекула с цените винаги има.
„По някакъв начин в следващите месеци трябва да обясняваме, че няма как да се вдигнат цените. Разбира се, спекула ще има и затова регулаторите трябва да действат веднага“, категоричен бе Симеон Дянков.
А държавата продължава с плана за смяната на валутата.
„9,5 млн. лв. получават "Български пощи", които са им необходими за подготовката за преминаване от лева към евро“, каза министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
С парите пощите ще купуват машини за преброяване, за проверка на истинността на банкнотите и друга техника.