• Радомир Чолаков - зам.-председател 
  • Членове на регулатора са Мирослава Христова, Валерия Герова и Емилия Колева от ГЕРБ, Димитър Данаилов от ИТН и Жельо Бойчев от БСП-ОЛ

Росен Карадимов е новият председател на Комисията за защита на конкуренцията, реши парламентът с 121 гласа "за". Той получи подкрепа от ГЕРБ, ДПС-НН, БСП-ОЛ и ИТН. Карадимов е  номинацията на "БСП-Обединена левица" и получи безпрецедентна подкрепа и от бизнеса, и от синдикатите. В битката влезе и Иван Стойнев, който бе издигнат от "Продължаваме промяната - Демократична България" и за шеф, и за член на комисията, но получи подкрепа само от коалицията и така отпадна от регулатора. 

Карадимов оглавяваше министерството на иновациите в кабинета "Главчев" и беше определен от служебния премиер за координатор при организацията и провеждането на парламентарните избори.

Юристът е председател на Надзорния съвет на ББР. Карадимов е бивш депутат от БСП и бивш общински съветник, а по-назад в годините беше в "Евролевицата" и ПД "Социалдемократи". Той е преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет по гражданско право.

Иван Стойнев е преподавател по конкурентно право и право на Европейския съюз в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Преди това е преподавал в университети във Франция.

За зам.-председател и член ГЕРБ издигна Радомир Чолаков и мнозинството го подкрепи. 

Останалите кандидати за членове на регулатора, които парламентът избра са Мирослава Христова, Валерия Герова и Емилия Колева от ГЕРБ, Димитър Данаилов от ИТН и Жельо Бойчев от БСП-ОЛ.

Иван Стойнев, Юлиан Войнов от ПП-ДБ, и Четин Казак от "Демокрация, права и свободи - ДПС" също бяха номинирани за членове, но не бяха избрани. 

"Досега КЗК не се справеше и номинациите от управляващото мнозинство ни притесняват. Досегашният избор на регулатори е слаб, и ние очакваме задълбаваща се регулаторна криза в България. Досегашната КЗК постоянно обясняваха, че те не следят цените, нямали отношения, правомощия, е как ще установите аномалии? През цените се вижда, че нещо не е наред. От кандидатите за председатели по време на изслушването им в комисия, чух, че те настояват да има постоянен мониторинг на цените в България, и този мониторинг да бъде основание за задълбочени проверки. Това ще промени ситуацията у нас и ще позволи когато има изкривяване на конкуренцията да бъдат санкционирани. Това е промяната, която трябва да се случи", категоричен бе Мартин Димитров от ПП-ДБ.

 "Колеги, явно вие не може да преодолеете разочарованието си, че не участвате в назначаването на новите регулаторни орани в страната. Пълен провал, законодателен и управленски от вашата група през последните 4 години. Не пренасяйте вашият провал  върху сегашните процедури", отговори му Александър Иванов от ГЕРБ. 

"Винаги е много драматично, когато гледаме разправията между бившите коалиционни партньори. Наясно сме, че става въпрос за една сделка или едно преразпределението на остатъка от държавата и се слагат хора, които да изпълняват политически поръчки. Ние никога не коментираме личностите, които са номинирани, а само институциите. Регулаторите като цяло са излишни и не бива да бъдат толерирани. Функциите на КЗК трябва да бъдат разпределени към министерствата, които сега съществуват само като наблюдатели. Повече от половината са излишни", влезе в дебата и Костадин Костадинов. 

Според бившият икономически министър Богдан Богданов и депутат от ПП-ДБ КЗК има изключителна роля за това как ще функционира българската икономика, за да гарантира честна конкуренция, честни взаимоотношения на пазара, за ада се осигури свободната търговия. Затова е много важно хората, които ще застанат наело на комисията да са хора с интегритет, с чисто име, и за които не прозира влияние на един или друг политически кръг. Богданов изрази своето възмущение от това, че Карадимов не е опровергал информацията за себе си, която се върти в публичното пространство, а с мълчанието си я е потвърдил, като прочете част от нея пред депутатите. 

"Предполагам, че тази информация имате отдавна, сега я използвате за да манипулирате. Говорите неща, които са се случили преди 20 години. Г-н Карадимов 9 месеца е шеф на надзора на ББР, когато управлява Денков, ако сте били толкова възмутен, защо не предприехте необходимите действия. Сега се появявате като говорител на някой друг, излизате и се възмущавате", побърза да му отговори Драгомир Стойнев от БСП-ОЛ. 

Кирил Петков припомни, че в КЗК се управляват обществени поръчки за 30 млрд. лв. Затова нужната квалификация на кандидата за председател е просто да бъде послушен на Пеевски, Борисов, Таки. "Росен беше човекът, който координира и ръководи последните избори, най-манипулираните избори в модерната ни история. Сега той ще определя как и кои фирми ще правят пътищата ни. Ние никога нямаше да допуснем този тип хора да влизат в регулаторите по този начин", закани се Петков. 

"Не сте внимавали когато г-н Карадимов си изчете неговата концепция. Той иска да изкара обществените поръчки от обхвата на КЗК. Всички знаем, че вие и вашата партия сте най-големите стожери на морала, но вашите принципи се влияят от конюнктурата. Когато той запази вашите кадри, когато беше министър на иновациите, а после и в надзора на ББР, тогава не беше лош, и сте имали други принципи. Докато управлявахте, имахте възможност да бъдат избрани вашите кадри, защо тогава не представихте достойни фигури, а такива, които не отговорят на правилата?" попита Атанас Атанасов от БСП-ОЛ. 

"Този дебат беше страсти и страдания от хора, които са отпаднали отвсякъде. Драмата е, че тези партии са извън всичко, а за да е така са си виновни те. Особено "Демократична България", които бяха почти на финала да влезнат в управлението, но поради натиск от ПП излязоха от преговорите",  закри дебата Тошко Йорданов от ИТН.