Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прекрати процедурата по отнемане на лиценза на „ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД, съобщава регулаторът на сайта си.
Решението е взето на закрито заседание на 4 август, пълният текст на решението ще да бъде публикувано след приключване на процедурата по установяване на наличие на защитена по закон информация.
Процедурата по отнемане на лиценза срещу трите електроразпределителни дружества и започна преди 3,5 години, през март 2014 г. Тогава председател на ДКЕВР (това беше името на регулатора) бе Боян Боев. Причината за процедурата бе, че "ЕВН България Електроснабдяване" и "Енерго-про продажби" направиха прихващания на свои вземания и вместо да платят тока, който са купили от НЕК, приспаднаха задълженията на националната компания, която пък им дължеше пари за изкупената от тях електроенергия от възобновяеми енергийни източници - главно фотоволтаици и вятърни централи. "ЧЕЗ Електро България" пък задържало плащания към НЕК.
Това беше първата година след бума на фотоволтаиците със субсидирани цени на произвеждания от тях ток, тогава електроенергийната система преживя финансов трус.
НЕК се оплака в КЕВР, че задълженията на трите електроснабдителни дружества са нараснали до 347, 6 млн. лв. "ЕВН България Електроснабдяване" дължи 216,6 млн. лв., "ЧЕЗ Електро България" - 67,3 млн. лв., и "Енерго-ПРО продажби" - 63,7 млн. лв.
Тогава регулаторът смяташе, че тези прихващания нарушават разпоредби на Закона за енергетиката и Наредбата за регулиране на цените на електрическата енергия.
На трите електроснабдителни компании бяха издадени наказателни постановления за по 1 млн. лв. , а те обжалваха, а освен това заведоха международни арбитражни дела срещу ценовата политика на ДКЕВР.
През тази година ЕВН и ЧЕЗ сключиха извънсъдебни споразумения с НЕК и дългогодишният спор между тези компании бе приключен. Напрежението спадна и заради намирането на начин да се покрива част от тарифната разлика между цената, по която НЕК е задължена да изкупува тока от ВЕИ и цената, по която го продава за регулирания пазар. Това стана със създаването на фонда "Сигурност на електроенергийната система".
Вероятно и процедурите за отнемане на лицензите на другите две компании ще бъдат прекратени.