200% ръст на износа през януари в сравнение с 2018 г.
Внасяме евтин ток от Турция и изнасяме сериозно за всички останали съседи, показват данните на ЕСО.
От десетилетия България изнасяше електроенергия за южната ни съседка, но заради по-евтиния ток там трендът от декември 2018 г. насам се е преобърнал.
Заради по-ниските си цени на тока Турция е наложила и ограничение на износа към нас до 100 мегавата, казаха високопоставени източници от енергетиката.
Цената на борсата в Турция в сряда в 11 ч беше 241,87, а в 12 ч - 213,08 лири за мегаватчас.
За същия ден пиковата енергия на българската борса бе с цена 153,11 лв. Търговци на ток сметнаха за “24 часа”, че средната цена на турския ток през януари е 222 лири за мвтч, което прави (с 5% такса за внос) към 40 евро.
Иначе от България тече силен износ навън за всички други съседни страни. Изнася се за Румъния, Сърбия, Гърция и Македония. В 15,40 ч в сряда товарът на системата беше 6183 мегавата, от които за България бе 5367, което означава, че износът е 816 мегавата.
Така че при високи цени на тока в съседните ни държави няма как в България да остане евтина електроенергия, казват експерти.
В понеделник надвечер министърът на енергетиката Теменужка Петкова и екипът ѝ отново се срещнаха с работодатели и синдикати за цените на свободния пазар. Тя е съобщила, че държавните централи са изпълнили поетия ангажимент да предоставят допълнително ток на борсата.
“Поведението на държавните енергийни дружества на борсата отговаря напълно на ангажиментите по европейското и българското законодателство”, е казала тя.
По думите на енергийния министър през 2018 г. производството на електроенергия в България се е увеличило с 2,3% спрямо 2017 г.
Петкова е съобщила още, че износът на ток през януари е нараснал с 200% в сравнение със същия месец на миналата година.