Информациите, че ставките по суаповете за покупка на турски лири скачат, защото турските банки не отпускат лири на чуждестранните банки, не отговарят на истина. Това заяви днес председателят на Асоциацията на турските банки Хюсеин Айдън, цитиран от Ройтерс и БТА.
Лихвата по спуаповете за покупка на турски лири за чуждестранните трейдъри скочи до над 13000 процента на годишна основа, сочат данни на терминала на Блумбърг.
Пазарът на практика бе затворен заради действията на турските власти, които дават отпор на спекулативните атаки срещу турската валута, информира РБК.
Достигането на такива рекордни равнища е резултат от действията на турските власти, които разпоредиха на местните банки да ограничат предоставянето на ликвидности в лири на чужденци. Така властите се надяват да удържат спада на курса на лирата.
В резултат на това чуждестранните инвеститори на практика бяха лишени от възможността да купуват лири, за да правят с тях къси продажби. Когато пазарът действаше, спекулантите вземаха на заем лири, веднага ги продаваха, а след това, когато курсът спадне, ги изкупуваха при по-нисък курс и ги връщаха.
Айдън посочи пред Ройтерс, че турските банки не са източник на ликвидности, а по-скоро се грижат за собственото си положение. Решенията на банките за ликвидностите се вземат въз основа на бизнес интереси и според международните закони и регулаторните правила.