Румъния е в топ 10 на страните от ЕС с най-голям икономически спад през второто тримесечие на годината, пише днес сайтът "Економика", като се позовава на данни на Евростат. През второто тримесечие на 2020 г., белязано от мерките за изолация, приложени в повечето страни членки на ЕС с цел спиране на разпространението на пандемията от новия коронавирус, брутният вътрешен продукт (БВП) е регистрирал спад от 11,8 процента в еврозоната и 11,4 на сто в ЕС в сравнение с предишното тримесечие, сочат данните на Европейската статистическа служба. Румъния е на осмо място в класацията на държави с най-голям икономически спад - 12,3 процента, пише "Економика", като цитира Аджерпрес. Това е най-значимият спад в ЕС, откакто се публикуват данните, тоест от 1995 г., отбелязва сайтът, цитиран от БТА.
През първото тримесечие на 2020 г. БВП е регистрирал спад от 3,7 процента в еврозоната и 3,3 на сто в ЕС в сравнение с предходните три месеца. Сред страните членки, за които има налични данни през второто тримесечие в сравнение с предходното, най-голям спад е регистриран в Испания (минус 18,5 на сто), Хърватия (минус 14,9 на сто), Унгария (минус 14,5 процента), Гърция (минус 14 на сто), Португалия (минус 13,9 процента), Франция (минус 13,8 на сто), Италия (минус 12,8 процента) и Румъния (минус 12,3 процента). На противоположния полюс се намират Литва (минус 5,5 на сто), Естония (минус 5,6 на сто), Ирландия (минус 6,1 процента), Латвия (минус 6,5 процента) и Дания (минус 6,9 процента), пише "Економика".
В сравнение със същия период на 2019 г. най-голям спад регистрират Испания (минус 22,1 процента), Франция (минус 18,9 на сто) и Италия (минус 17,7 на сто), а най-малък - Ирландия (минус 3,7 процента), Литва (минус 4 процента) и Финландия (минус 6,3 процента). Икономиката на Румъния през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение със същото на 2019 г. се е свила с 10,5 процента, посочва икономическият сайт.
Доктор Вирджил Муста, който е мениджър на Инфекциозната болница в Тимишоара, обясни в публикация във Фейсбук какви са отговорностите със започването на новата учебна година. Доктор Муста също така обърна внимание, че не съществува вариант за "нулев риск", пишат днес вестниците "Журналул" и "Ромъния либера". Лекарят посочва, че и преди пандемията никой не е можел да гарантира, че отивайки на училище, децата няма да се разболеят от други заразни болести (по-леки или по-тежки) и после да ги пренесат в семейството. "Разбира се, сега сме в ситуация, при която знаем за присъствието на този вирус в обществото, но вече и знаем за някои мерки, с които можем да предотвратим разпространяването му, включително в училищата. Важното е тези мерки да се спазват постоянно", посочва лекарят. Според него най-голяма отговорност в тази ситуация имат учебните заведения, родителите на децата и властите.
Онлайн обучението носи печалба на пазара на електронни устройства, но търговията с училищни пособия е в спад, пише в. "Зиарул финанчиар". Продажбите на лаптопи и таблети са се увеличили с близо 30 процента, защото родителите се подготвят за онлайн обучение, докато търговията с учебни пособия е в спад, защото родителите не знаят какво ще използват децата през новата учебна година. Таблетите са новите учебни тетрадки, пише румънското финансово издание.