Стабилността в еврозоната ще бъде застрашена, ако бъдещото правителство в Италия не спазва ангажиментите на страната по отношение на дълга и дефицита, предупреди днес френският министър на икономиката Брюно Льо Мер, цитиран от Франс прес и БТА.

"Ако новото правителство поеме риска да не спазва ангажиментите си за дълга, дефицита, както и за оздравяването на банките, ще бъде заплашена цялата финансова стабилност на еврозоната", каза Льо Мер в предаване на радио "Юроп 1" и телевизия СиНЮЗ.

Италианските популистки партии Движение "Пет звезди" и "Лига" огласиха в петък споразумение за правителство, което планира да сложи край на мерките за икономии и "диктата на Брюксел". Очаква се утре водачите на двете формации, Луиджи Ди Майо и Матео Салвини, да представят споразумението си на президента Серджо Матарела, за да може през седмицата да бъде съставен нов кабинет - първото антисистемно правителство в страна - основателка на европейския проект, отбелязва АФП.

"Всеки в Италия трябва да разбере, че бъдещето на страната е Европа и никъде другаде, а за да бъде това бъдеще в Европа, има правила, които трябва да се спазват", подчерта министърът.

"Ангажиментите, поети от Италия, важат независимо какво е правителството. Уважавам суверенното решение на италианския народ, но има задължения, които стоят над всеки от нас", категоричен бе той.

Ще видим какви ще са решенията, които ще вземат италианските управляващи. Отново повтарям, че спазването на ангажиментите в дългосрочен план е изключително важно за гарантирането на общата ни стабилност, заключи Льо Мер.

В същото предаване френският министър предупреди, че е възможно Европа да трябва да плати цената на евентуално търговско споразумение между САЩ и Китай.

"Има опасност САЩ и Китай да се споразумеят на гърба на Европа, ако Европа е неспособна да прояви твърдост", каза Льо Мер.

"САЩ искат да накарат Европа и европейските страни да платят за лошото поведение на Китай. Всичко това е абсолютно анормално и неразбираемо за някои съюзници", отбеляза той, след като вчера Пекин и Вашингтон обявиха, че са постигнали "консенсус да се вземат мерки за значително намаляване на търговския дефицит на САЩ в търговията им с Китай".