България трябва да внимава да не се превърне в новата Гърция, като натрупа огромен дълг
България и Румъния, които са гранични спрямо ЕС, трябва да правят необходимото да укрепват външните граници
В една демокрация компромисът е най-важната дума в политиката. Моят съвет би бил: бъдете готови да намерите консенсус. Проблемът в България е очевиден, но разрешаването му изисква сътрудничество между всички демократични партии.
Това заяви по повод политическата обстановка у нас и търсенето на компромис за съставяне на правителство бившият еврокомисар по разширяването, а по-късно и по предприемачеството и индустрията Гюнтер Ферхойген. Днес той е председател на Международния консултативен съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ и е на посещение в България, за да се включи в дискусия, организирана от компанията и Американската търговска камара, на тема трансатлантическите икономически отношения и перспективите за България.
Ферхойген призова България да се съсредоточи върху националните си въпроси и да засили процеса на трансформация, защото все още има много работа в повечето сфери, включително бизнес и икономика.
"България и Румъния, които са гранични спрямо ЕС, трябва да правят необходимото да укрепват външните граници. Трябва да се интегрира региона, включително и транспортно. Премахнете препятствията от политически характер, включително отношенията със Северна Македония", посъветва бившият еврокомисар. Той припомни, че когато страната ни беше приета в Европейския съюз, това е била една сделка, в която нашата роля е била да осигурява стабилност в региона на фона на тогавашния конфликт в Косово. И дълги години България се справяше отлично с тази роля, подчерта Ферхойген. Днес също има този потенциал - например благодарение на добрите си отношения с Турция.
Използвайте гласа си в Брюксел, където се поемат ангажименти, и ги изпълнявайте. защото противното би имало негативен ефект, препоръча още той.
И предупреди да внимаваме да не се превърнем в новата Гърция, която натрупа огромен дълг заради открилия се пред нея лесен достъп до свободен капитал. "Популизъм против еврото има навсякъде. Но трябва да призная, че еврото не е просто история на успеха, единната валута облагодетелства много повече икономиките на богатите държави и това не трябва да се подценява. Не можем да имаме единна валута без единна икономическа и фискална политика", призна Ферхойген.
Той заяви и че разбира защо в България има и проруски нагласи, това е исторически обусловано. "Аз не съм от Източна Германия, но и до днес Западна и Източна Германия са като две напълно различни държави, така че разбирам негативните настроения срещу западната политика. Разбирам защо се говори за двоен аршин и това ядосва хората. Не можем да прескочим историята на сближаване на България и Русия. Политиците трябва да го разбират, но и да обясняват каква е ситуацията и накъде днес искаме да вървим. България има равен глас в ЕС и няма значение малка или голяма държава сте", окуражи ни бившият еврокомисар.
Конфликтът между Русия и Украйна
Председателят на Международния консултативен съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ изрази убеждението си, че конфликтът между Русия и Украйна трябва да се реши чрез диалог. "Този конфликт не може да бъде разрешен с победа, войните обикновено свършват, защото администрациите решават да престанат. Трябва да търсим начини за преговори, но без предварителни условия. Не трябва да казваме на украинците как да водят преговори и по кои въпроси - когато виждам политици в нашите страни, които си седят в кабинетите далече от войната, да дават акъл на Украйна - ние нямаме право, тя е суверенна държава и трябва сама да вземе решение за себе си", категоричен беше Ферхойген.
Той изрази опасение, че едната страна е огромна ядрена сила и войната във вида й в момента не е в полза на Украйна - тя не е готова за дълга война, времето работи в полза на Русия.
Разширяването на Европа
Европейският съюз не е политически съюз, но е изправен пред политически проблеми. Европейската интеграция е застинала, никой не мисли за нови договори, имаме проблем с лидерството, а разликите между държавите-членки стават все по-големи и непреодолими. Като цяло не знаем какво искаме да постигнем.
Тези проблеми отчерта Ферхойген. По-конкретно той посочи, че Западните Балкани трябва отново да се стимулират за членство в съюза, процесът за членството на Турция пък изглежда съвсем необратим. "Най-важната обменна валута в международните отношения е доверието - веднъж загубено, се възстановява много трудно, така че трябва да сме много внимателни", призова той.
Отношенията между Европа и САЩ
ЕС и САЩ имат най всеобхватната търговска инвестиционна програма в света. Заедно икономиките ни са 1/3 от глобалната търговия, която създава милиони работни места. Търговията помежду ни достига 1,2 трилиона евро през 2021 г., като САЩ е търговски партньор номер 1 на Европа. Американските инвестиции в ЕС са над 4 пъти повече от тези в Тихоокеанския район.
Гюнтер Ферхойген напомни, че е бил председател на Европейския икономически и социален комитет, създаден от президента на САЩ Джордж Буш и канцлера на Германия Ангела Меркел с цел да се води диалог между Европа и САЩ. Според него обаче това е останало като една пропусната възможност, заради идването на новия президент в Щатите Барак Обама.
Днес съветът не работи. На негово място има 10 работни групи по различни въпроси, но резултатите отново са незадоволителни. В същото време сега необходимостта да се работи заедно е по-належаща от всякога.
Един от основните проблеми между двете страни е темата за сигурността. Въпреки скептичността на президента Доналд Тръмп НАТО остава най-силният военен алианс в света, незаменим за мира и сигурността. Но има тревоги и от двете страни на Атлантика - на високо ниво в ЕС се чуват твърдения, че САЩ не се интересуват от сериозни реални партньорства и не разглеждат отношенията ни като равнопоставени. Както и че искат да наложат на ЕС конфликти, породени от амбициите на Щатите да бъдат най-силния регион.
Американците пък вярват, че в Европа подценяваме амбициите на Китай и Русия и че не допринасяме за общия бюджет за отбрана, което се говори още от 70-те години. Аз като цяло съм съгласен, трябва промяна, заяви Ферхойген.
Европа се притеснява в каква посока ще поемат САЩ - много е видна поляризацията в обществото там и ние оставаме с впечатлението, че двете основни политически сили нямат съгласие по фундаментални въпроси. Един от тях е може ли Тръмп да спечели следващите избори.
Световният юг се еманципира
Много водещи страни от Юга вече не приемат идеологическото, политическо и икономическо господство на Америка и не искат да им се казва как да се държат. Редица държави като Мексико и Индия не споделят нашия възглед за войната в Украйна и смятат, че това не е техен проблем, което е и причина санкциите срещу Русия да не дават желания резултат. Това беще още едно от заключенията на Ферхойген.
Саудитска Арабия и Иран се сближават, очертават се и нови конфедерации например между Китай и Русия. Ако се съчетаят мощността им, включително и ядрената, сценарият е действително плашещ, подчерта Ферхойген. Не трябва да се подценява и сближаването между Турция и Русия - през последните 300 години никога не е имало такъв съюз и тази промяна е изключително важна и трябва да се наблюдава много внимателно.
Сложните отношения с Китай
В ЕС се водят дискусии за отношенията ни с Китай и решението, което беше намерено, е, че трябва да елиминираме рисковете и да имаме силни икономически отношения с Китай и да ги поддържаме като предоставяме както стимули за отстъпки - принципа на моркова и тоягата, като се концентрираме върху собствения ни капацитет.
Това подчерта Ферхойген. И припомни, че има суровини, които Европа внася само от Китай и Русия и части на Африка, които са под китайски контрол. Същото важи и за технологиите също. Подобен недостиг е предпоставка за влошаване на политическия климат и може да се използва срещу нас, затова Европа трябва да приеме политики, които да гарантират наличието на тези суровини и материали.
Международният ред в момента се разпада и това буди огромна тревога. Страхувам се, че политиката за неразпространение на ядрени оръжия ще бъде загърбена. Световната търговска организация не е в състояние да предприеме необходимите действия, последният кръг търговски преговори не беше успешен и не виждам как можем да се върнем към старото положение, което ни прави заложници на двустранните търговски отношения, но според мен те не са добър инструмент. Трябва да търсим нови партньори, но първо ни трябва обща основа, смята Ферхойген.