Темпът на нарастване на брутното трудово възнаграждение намалява, но в 7 български области средното мина границата от 2 хил. лева
Годишната инфлация се е стопила до 3,5%
Възнагражденията на депутатите ще бъдат орязани с около 735 лв. - вместо досегашните 7872 лв. те ще получат по 7137 лв. като заплата за май.
Това показват сметките на “24 часа” въз основа на актуалните данни, публикувани от НСИ в четвъртък. Съответно заплатата на президента Румен Радев, която е двойна на депутатската, ще намалее с около 1500 лв. месечно. Същото ще се случи и с парите на премиера, министрите и шефовете на основни държавни институции. Това са само основните им възнаграждения, без класовете и без другите допълнителни плащания.
Такова намаляване се случва рядко и се дължи на факта, че заплатите в обществения сектор за март
са по-ниски с 9,3% от декемврийските,
а възнагражденията на управляващите се определят, като се взема последният месец на всяко тримесечие. През декември м.г. средната заплата в обществения сектор е била 2624 лв., а през март пада на 2379 лв.
В това няма нищо обезпокоително за чиновниците - трендът при заплатите им на годишна база по принцип е към нарастване, но
през декември в държавната администрация очевидно са били раздавани много пари
под формата на допълнително материално стимулиране и други бонуси, което е надуло средното възнаграждение.
Извън това заплатите в обществения сектор през първото тримесечие на тази година се вдигат с 9,2% в сравнение с година назад, а в частния - с 11,8%. Това е значително по-малко увеличение от онова, с което бяхме свикнали в последните години. Но всички икономически прогнози, давани напоследък, предупреждаваха именно за това - че темпът на нарастване на заплатите ще намалее.
Средната заплата в България през март т.г. е вече 2556 лв., като вече в 6 области е минала границата от 2 хиляди лева месечно, а в столицата дори е стигнала 3628 лв. (виж инфографиката).
В икономическите сектори, в които традиционно заплатите са сред най-високите - финанси и IT, има и най-голямо увеличение. То е от порядъка на 8-9% годишно. Например
в IT сектора средната заплата е достигнала 5739 лв.,
а финансите и застраховането се класират веднага след него с 3837 лв.
Любопитното е, че в сферата на образованието през първото тримесечие на тази година има доста голямо намаление на средната заплата в сравнение с последното на миналата: от 2844 на 2389 лв. Най-вероятно това също както при чиновниците се дължи на бонуси, които са раздавани преди Нова година. Но и така
образователните дейности се класират на осмо място по заплащане в страната.
Една от причините за намаляващия темп на ръста на заплатите е в намаляващата инфлация. Според данните за април, които НСИ публикува в четвъртък, годишната инфлация се е стопила до 3,5%, докато в двата предходни месеца беше 4%.
Върху данните за април са оказали влияние основно два фактора - понижаването на цените на горивата и намаляващите цени на почти всички сезонни зеленчуци.
В същото време данните за икономическия ръст за първото тримесечие показват
по-високо от очакванията нарастване на брутния вътрешен продукт - 3,1%
на годишна база. Всички последни прогнози на наши и чужди институции и банки сочеха по-ниски очаквания, като най-високите прогнози - на Европейската комисия и на ЕБВР, бяха за 2,9% ръст.