Учени от България и Турция проучиха водните екосистеми в трансграничния регион с 3,3 млн. евро подкрепа от съвместната програма за сътрудничество
Резултатите от проекта BLUE GROWTH COLLABs бяха представени в Одрин

Ремонтирани и оборудвани изследователски лаборатории в Университетския център за приложни изследвания и разработки в областта на технологиите към Тракийския университет в Одрин и в Университета „Проф. Д-р Асен Златаров" – Бургас са сред резултатите от проект BLUE GROWTH COLLABs (Трансграничните региони сътрудничат за СИН РАСТЕЖ). Инициативата е финансирана с над 3,3 млн. евро (европейско и национално съфинансиране) по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройство програма за трансгранично сътрудничество между България и Турция 2014 – 2020 г. Резултатите от нея и информация за програмата бяха представени в Тракийския университет в Одрин.
Настолна апаратура за анализ, устройства за пробонабиране, специализиран софтуер за анализ и моделиране са доставени и инсталирани в лабораториите в Университетския център към Тракийския университет в Одрин. Освен тях там е осигурен и малък изследователски кораб за вземане на проби и проучвания, който беше демонстриран онлайн. Съоръжението е с капацитет да побере необходимото оборудване за проучвания, работи и се движи в плитки морски води. Плавателен съд за проучвания е осигурен и в Университета „Проф. Д-р Асен Златаров" – Бургас.
Създадените по инициативата два изследователски центъра за син растеж – към Университета „Проф. Д-р Асен Златаров" – Бургас и Тракийския университет – Одрин, осигуряват научна инфраструктура за съвместна работа на учени, изследователи, местни и регионални институции в разработването на общи подходи, методологии, модели и инициативи за устойчиво използване и управление на природните ресурси. Центровете спомагат за изследването и мониторинга на екологичното състояние на местните екосистеми, а студенти и ученици имат възможност да се включват в изследователски задачи и проекти.
Образователната функция на двата центъра се допълва от провеждането на информационни кампании и работа с местните общности за формиране на екологично отговорно поведение. Осигурените инфраструктура и оборудване за учени и експерти от двете страни на границата надграждат съществуващия капацитет за изследване и мониторинг на екологичния статус на местните екосистеми. Изпълнението на проекта допринася за компенсиране липсата на данни и информация за екологичния статус на водните екосистеми в целевия регион. Разработени и приложени са общи методологии и пилотни проучвания на водни екосистеми в регионите на Бургас и Одрин.
На заключителната среща по проекта в Одрин бяха отправени приветствия от представители на Управляващия и Националния орган на програмата, на Европейската комисия, на Университета „Проф. Д-р Асен Златаров" – Бургас – водещ партньор по проекта, на Тракийския университет – Одрин и областната управа на Одрин.
„Стратегическият проект BLUE GROWTH COLLABs, успешно реализиран по програмата на политиката на сближаване на ЕС Интеррег България-Турция и съфинансиран с 2,8 милиона евро от бюджета на Европейския съюз, донесе осезаеми резултати за опазване и устойчиво използване на общите ни водни екосистеми", каза в словото си Маргарита Грънчарска-Де Мюнк от Европейската комисия. „Отвъд науката, той остави силен отпечатък в образованието и изграждането на капацитет, а именно – развитието на ново поколение екологично настроени граждани и професионалисти. Този проект няма само местно въздействие. Той допринася за много по мащабните стратегии на Европейския съюз като Зелената сделка, Стратегията за биологичното разнообразие и Стратегията за синята икономика", допълни още тя.