Цените на петрола опитват предпазлив отскок, парирайки малак част от техния драматичен спад с 5% по време на търговията в сряда, когато Енергийната информационна администрация (EIA) отчете солиден ръст на американските петролни запаси.

Според EIA запасите на петрол в САЩ през седмицата до 3-ти март нараснаха с цели 8,2 млн. барела до рекордно ниво от 528,4 млн. барела. По този начин сякаш бяха потвърдените аналогичните данни на Американския петролен институти (API) за ръст на американските петролни запаси с 11,6 млн. барела.

Това накара инвеститорите да започнат да се опасяват, че намаляването на добивите от ОПЕК и други важни износители на "черно злато" като Русия може би няма да бъде достатъчно, за да компенсира нарастващото петролно производство и складови наличности в САЩ.

След оповестените в сряда данни на EIA, фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през април се сринаха с цели 5,4% (спад с 2,86 долара) до 50,28 долара за барел, докато фючърсите на петрола сорт брент с доставка през май паднаха с 5% (или с 2,81 долара) до 53,11 долара за барел. Това е най-драматичната дневна обезценка на важната енергийна суровина от февруари 2016-а година насам и най-ниски нива на петролните цени от 7-и декември миналата година.

Негативно влияние върху цените на петрола оказва и поскъпването на щатския долар на фона на засилващите се очаквания, че Фед ще вдигне лихвените ставки на предстоящото през следващата седмица редовно заседание (на 14-ти и 15-и март).

През днешната търговия има плах опит за отскок на цените на петрола от техните нови дъна за годината, достигнати в сряда, като фючърсите на петрола сорт брент поскъпват с 1,02% към 53,74 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол - с 0,86% към 50,72 долара за барел.

Според редица анализатори обаче, ако ОПЕК не вземе решение за допълнително съкращаване на производството или за удължаване на срока на действие на настоящото споразумение, изтичащо в средата на годината, по-нататъшно нарастване на петролното производство в САЩ може да провокира спад на цените обратно към нивата около 40 долара за барел.