Китай излива огромни суми в малко пакистанско риболовно селце, за да спечели местното население на своя страна и да построи дълбоководно търговско пристанище, което, според подозренията на САЩ и Индия, един ден може да се превърне във военноморска база на китайския флот, предава Reuters, цитирана от "Фокус". 

Пекин вече построи училище, изпрати доктори и обеща 500 милиона долара, под формата на грантове, за летище, болница, университет и водна инсталация в Гуадар - прашно селце, чието пристанище е на брега на Арабско море, надзиравайки един от най-натоварените морски пътища по света. Грантовете включват 230 милиона долара за ново международно летище, една от най-големите китайски инвестиции за подобно предприятие, според властите на Пакистан.

Отпуснатите суми за Гуадар се различават от обичайната китайска практика по други места. Пекин традиционно използва наложената от Запада практика за отпускане на кредити за инфраструктурни проекти, обикновено чрез контролирани от държавата търговски или инвестиционни банки, „Концентрацията на толкова грантове е поразителна“, заяви Андрю Смол, автор на книга за китайско- пакистанските отношения и изследовател на базирания във Вашингтон Фонд Маршал.

„Китай обикновено никога не отпуска грантове или помощи, а когато го прави, то е в много скромни размери“, обяснява Смол. Пакистан приветства средствата с отворени обятия. Но щедростта на Пекин предизвика съмненията на Индия и САЩ, че Гуадар е част от бъдещите китайски геостратегически планове да се противопостави на американската доминация в моретата. „Всичко това предполага, че Гуадар, за много хора в Китай, е не само търговско предложение в дългосрочен план“, предположи Смол. Министерството на външните работи на Китай не е направило коментар по твърденията.