На временната комисия, която бе сформирана да установи всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ Груп в България, не е било оказано нужното съдействие и е била отказвана информация за финансирането на сделката, заяви председателят на временната комисия Жельо Бойчев пред журналисти, цитиран от БТА. Според него това е било погазване на конституционните принципи на управление на страната.
Бойчев добави, че някои финансови институции са отказвали информация, като са посочвали за мотив "професионална тайна". Поради тази причина, според него, комисията не може да изпълни своята основна цел, заради която е била създадена.
Председателят на временната комисия добави, че има много притеснения за работата на някои български институции относно дейността по процеса на продажбата на дружествата на ЧЕЗ Груп в България. По думите му тази сделка показала слабостта на много български институции. Затова не случайно миналата седмица Народното събрание е коригирало законодателството във връзка с логиката на тази сделка, давайки допълнителни правомощия на регулатора. Той допълни, че една от препоръките на комисията е да бъде засилен административният и експертен капацитет на енергийния регулатор, за да може той да проверява тези заявления за инвестиции не само на документи, а и на място, защото тези те влияят на цената на тока.
Основният извод, направен от временната комисия е, че имало много въпроси, на които не са получени нужните отговори, посочи Бойчев. Той изтъкна, че не е ясно как фирма с такъв мащаб и такъв обем на активи може да придобие такъв тип стратегическо предприятие.