Бюджетният дефицит на Северна Македония ще възлиза на 8,4 процента от БВП, съобщава "Слободен печат", отбелязвайки, че този бюджетен дефицит е най-големият от независимостта на Македония. Досега рекордът бе през 2001 г., когато имаше военен конфликт и когато бюджетният дефицит бе 5,8 процента от БВП, пише изданието.
"Независен весник" отбелязва, че правителството е приело актуализация на бюджета за реализация на четвъртия пакет мерки в подкрепа на гражданите и икономиката. Държавата тази година ще похарчи допълнителни 164,2 милиона евро. Това се предлага във втората по ред актуализация на бюджета, която бе приета вчера от правителството и която ще бъде внесена пред депутатите в парламента. Спадът в БВП е планиран на 4,4 процента вместо предишните 3,6 процента, пише "Независен весник", цитиран от БТА.
На онлайн пресконференция министърът на финансите Фатмир Бесими заяви, че за справяне с COVID-кризата бяха приети три правителствени пакета от мерки. Тези пакети бяха насочени за справяне с първата вълна от кризата и се състояха в подкрепа на ликвидността на компаниите, запазване на работните места и подкрепа на гражданите, засегнати от кризата.
Очакванията са, че икономиката ще отбележи спад от 4,4 процента през 2020 година, каза Бесими. Ревизирано е и нивото на инфлацията, която се очаква да възлиза на 1 процент, заяви още министърът на финансите на Северна Македония.
Вестник "Нова Македония" съобщава, че лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски е осъществил среща с британската посланичка Рейчъл Галъуей, на която разговаряли за актуалната политическа, икономическа и здравна обстановка в страната. Мицкоски изтъкнал, че властите не могат да се справят с COVID-19 и "заради тяхната неспособност" броят на заразените и починалите е на много високо ниво. Той посочил, че във връзка с пандемията "не се предприема нищо както в здравен, така и в икономически план". По думите на Мицкоски престъпността и корупцията са много застъпени и има селективно върховенство на правото. Той твърди още, че "управляващите раздават търгове" на лица, които са близки до властта и за това никой не отговаря.
"Независен весник" съобщава, че тридесетина български историци, учени, университетски преподаватели и публични личности са се обявилил против меморандума, който София изпрати до страните членки на ЕС. В писмото "Европа не ни разбира" те настояват за фундаментална промяна в парадигмата на историческото мислене и пишат, че не са съгласни Северна Македония да се представя само като страна, която не се справя със собственото си минало. Според тях София демонстрира остарели схващания и изнася незащитими и наивни твърдения против Македония, пише скопският вестник.