Ще имат право на глас при разпределение на земи

И малките фермери ще имат право на глас при разпределението на земи за ползване. Това решиха окончателно депутатите с промените на второ четене на закона за земите.

Те приеха текст, че доброволните споразумения за земя ще влизат в сила, когато са подписани от не по-малко от 2/3 от ползвателите и обхващащи не по-малко от 2/3 от площта в съответното землище. В масивите за ползване

няма да се включват площи, за които няма подписано споразумение,

но има заявка за ползване от фермери.

В първоначалните промени на закона, внесени от група депутати, се предвиждаше разпределението на земите да става с гласовете на 2/3 от стопаните в дадено землище. Срещу този вариант обаче се обявиха от асоциацията на собствениците на земи. Според браншовата организация такъв текст ощетява малките фермери, които може да останат без земя.

Редактирането на текста между двете четения стана по предложение на депутати от ПП-ДБ. Според мотивите им е недопустимо част от ползвателите да разпределят помежду си

земя, която не притежават,

дори и с мнозинство от 2/3. А първоначалният текст щял да доведе точно до това, посочват от “Промяната”.

По предложение на БСП бе прието уточнение, че споразумението за ползване ще се отнася и ще обхваша земи, за които подписалите го ползватели са заявили участие.

Други промени в закона предвиждат държавните земи да се дават под наем или аренда само на търг. Фермерите могат да наддават за тях само ако са местни. При второто четене на закона в комисията обаче направиха уточнението, че ще се взема предвид къде развиват дейност стопаните, а не къде са регистрирани. Мотивите за това са, че част от фермерите имат седалища в градовете, за да ползват по-добро административно обслужване, но на практика осъществяват дейност на друго място.

На търговете се дава предимство на фермери, които се занимават с отглеждане на зеленчуци, трайни насаждения, едногодишни и многогодишни култури, както и на такива, занимаващи се с биоземеделие. Сред измененията е и това минималният срок на договорите да е с продължителност 5 години.

В срок до 30 юни пък ползвателите на земи ще трябва да предоставят за регистриране в общинските служби по земеделие договорите за наем и аренда, с които ще участват в процедурите по уедряване на площите, с които разполагат.