Ставката ще е като във всички други населени места

За жилищата в курорти да не се плаща по-висок данък. Това предлага шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, която заедно с двама нейни колеги от ГЕРБ е внесла в парламента промени в Закона за местните данъци и такси.

В тях се предлага всички жилищни имоти да се облагат с данък в еднакъв размер за 2019 г. - между 0,1 до 4,5 на хиляда върху данъчната оценка в зависимост от това какво е гласувал местният общински съвет.

Предложението идва близо 10 дни след решение на Конституционния съд, с което се обявяват за противоконституционни текстове в Закона за местните данъци и такси, приети в края на ноември 2018 г. С тях жилищата, включени в списъка на курортите в България, когато не са основно жилище и са дадени под наем или са регистрирани като места за настаняване, могат да се обложат с от 4,5 до 7 на хиляда върху данъчната оценка.

Предложените от Стоянова текстове предвиждат изчислените вече данъци за 2018 г. да се преизчислят служебно и дължимите суми да се съобщят на собствениците. Онези от тях, които вече са платили по-високи данъци, ще си възстановят надплатеното по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. В новите текстове е добавено и това, че платилите пълния размер на имотния данък преди края на април ползват 5% отстъпка от сумата.

“Със законопроекта се гарантира еднакво третиране и недопускане на дискриминация на данъчно задължените лица”, посочват вносителите в мотивите си.

Конституционният съд мотивира решението си, като посочи, че в списъка, приеман с решение на Министерския съвет, могат да бъдат включени или изключени курорти по неясни критерии. Делото в съда бе по искане на президента Румен Радев, който наложи вето на промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, с чиито преходни и заключителни разпоредби през ноември 2018 г. бе променен Закона за местните данъци и такси. Тогава парламентът отхвърли ветото.

Държавният глава сезира съда и за промени в Законът за митниците, с които се даваше право на директора на Агенция “Митници” да освобождава от работа директорите на териториалните дирекции и тези на главни дирекции без предизвестие, по негово усмотрение. Според съда няма специфики във функциите на тези директори, които да оправдават подобно отстраняване.