Пазарната волатилност кара инвеститорите в света да се съсредоточат върху фундаменталните фактори и дефанзивните стратегии. В Азиатско-Тихоокеанския регион, Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) и Северна и Южна Америка трите най-предпочитани от инвеститорите сектори за 2023 г. са офиси (60%), индустриални и логистични площи (60%) и многофамилни сгради/BTR - жилищни сгради за наем (48%), това показват данни от доклад на консултантската компания Colliers за глобалните инвеститорски перспективи през 2023 г.
В Европа, Близкия изток и Африка офисите са водещи при избора на инвеститорите. Докато ключовите активи в утвърдени, по-големи градове в ЕМЕА са предпочитани от инвеститорите (55%), само 7% заявяват, че градовете от второ и трето ниво ще бъдат техният първи избор. И все пак 39% от респондентите споделят, че биха изградили портфейлите си така, че да включват комбинация от локации от първо, второ и трето ниво, което отразява разбирането, че може да се наложи да бъдат търсени възможности в различни европейски градове.
Анкетираните инвеститори посочват лихвените проценти (88%), инфлацията (74%) и прекъсването на веригата за доставки (68%) като основни макропредизвикателства за 2023 г.. Освен това текущата инфлация и лихвените проценти стимулират увеличаването на оперативните и строителните разходи, които вече са значителни поради проблемите във веригите на доставки и повишаването на цените на електроенергията. В световен мащаб 85% от инвеститорите заявяват, че нарастващите разходи за строителство ще окажат най-негативно влияние върху способността им да изпълняват инвестиционните си стратегии, следвани от по-високите оперативни разходи (77%), пише investor.bg.
"Управлението на множеството нарастващи разходи, които оказват влияние върху недвижимите имоти, е от решаващо значение. Цената на капитала е само една част от уравнението", каза Крис Пилгрим, директор на отдел "Глобални капиталови пазари". "Опитен партньор с местна експертиза може да помогне на инвеститорите да разберат пазарните нюанси, които оказват влияние върху разходите и стойността на активите“, допълва той.
След променлива година, изпълнена с геополитическо напрежение, икономически сътресения и неравномерна парична политика, Colliers прогнозира процесът на стабилизиране на световния пазар на недвижими имоти да се затвърди до средата на 2023 г.
Въпреки че в някои страни като Великобритания и САЩ вече се наблюдава бързо възстановяване на цените, това не важи за всички. Инвеститорите могат да очакват големи разминавания в начина, по който ще протече възстановяването в различните сектори и пазари през тази година, твърдят глобалните инвеститори, участвали в проучване на компанията за целите на доклада.
"Пазарите на недвижими имоти представляват солидна, дългосрочна инвестиция и източник на доходи, когато ценовите нива са по-ясни. Локалните събития и макроикономическите фактори все още имат потенциал да нарушат положителната инерция. Инвеститорите трябва да бъдат подготвени за влошаване преди подобрение на пазари, които са податливи на по-нататъшни сътресения", казва Тони Хорел, ръководител на отдел "Глобални капиталови пазари". "Очакваме инвестиционната активност да се засили, когато централните банки прекратят повишаването на лихвените проценти и настъпи по-голяма икономическа сигурност. Междувременно инвеститорите ще продължат да търсят изгодни сделки, като за целта ще бъдат привлечени значителни средства", допълва той.
Участниците в проучването на Colliers споделят, че цената на дълга е била голямото им притеснение, като 78% заявяват, че тя ще повлияе негативно на стратегията им за 2023 г. Освен това 63% са заявили, че наличието на дълг ще има негативно въздействие. Тези отговори са в съответствие с нагласите на инвеститорите в други глобални региони – Азиатско-тихоокеанския и Северна и Южна Америка.