Бизнесът е готов за влизане в еврозоната и ще спести милиони разходи на година от това. Това смята министърът на икономиката Петър Дилов. По думите му държавата също е готова със защитен механизъм за потребителите, който да предотврати спекула след приемането на единната европейска валута от 1 януари.

Министърът не очаква сериозно отражение върху българската икономика засега заради увеличените американски мита.

"Присъединяването на България към еврозоната със сигурност ще се отрази положително, както на икономиката, така и на хората, както и на бизнеса и на цялата българска държава. Фактите показват, че на 1 януари 2026 година, след евентуалното присъединяване към еврозоната, България ще се събуди с приблизително 2 милиарда по-богата. Със сигурност икономиката и гражданите ще спрат да губят приблизително по 1 милиард лева от превалутиране на левове в евро или съответно обратно. Очаква се и повишаване на кредитния рейтинг на България. В България оперират близо половин милион малки и средни предприятия, които поддържат сметки в две валути – левова и евро. Отпадането на този ангажимент безспорно ще спести на компаниите около 100 евро на година", сподели министърът.

По думите му бизнесът осъзнава ползите от еврото и вече излезе с изказвания, че подкрепя напълно присъединяването на България към еврозоната.

"По отношение на БВП последните данни показват 3,1% нарастване на годишна база спрямо месец март. Това ни нарежда на челните места сред страните - членки на ЕС".

"Тенденцията към инвестиции във високите технологии остава. Тук имаме много добри предпоставки, защото имаме много добре подготвени кадри в тази сфера. Също така очакваме инвестиции и в отбранителната индустрия, още повече в контекста на програмите на ЕС за осигурено финансиране в този сектор", коментира той.

-"България няма да бъде пряко засегната от наложените мита между САЩ и ЕС поради ниския обем, както на стокообмен, така и на износ", допълни Дилов пред БНТ.

"64% от износа на България е концентриран в държави - членки на ЕС, и в тази връзка бихме могли да очакваме евентуални косвени ефекти от едно преструктуриране на веригите на доставка или пренасочване на глобалните търговски потоци, но данните, с които разполагаме, са, че въпреки въвеждането на митническите тарифи, продуктите, които България изнася, продължават да бъдат конкурентоспособни, защото и другите страни-членки са засегнати от митническите тарифи", коментира той.