Жените в България получават 15 на сто по-ниско заплащане от мъжете за равен труд.

Тезата за по-нископлатения труд на жените не е нова. Това обясни в интервю за БНР Иван Нейков, председател на Балканския институт за труда и социалната политика и бивш социален министър.

"Тази тема стои в България много отдавна. Изследователите от Балканския институт за труда и социалната политика от много дълго време наблюдаваме този разрез на пазара на труда и на доходите, тоест половия признак. Оказва се, че има нещо много особено специално за България. Всъщност никога няма да видите работодател, който да каже: "Аз ще ти плащам по-малко, защото си жена“. Няма такъв. Не се дават по-ниски заплати, защото едните са мъже, а другите са жени, а защото жените заемат по-нископлатени работи. По-нископлатената работа не винаги е свързана с квалификацията. Има зависимост, че ако една сфера е нископлатена, тя е феминизирана. Тези сфери са шивашката индустрия, туризма и така нататък", допълни Нейков.

Ние направихме една грешна стъпка и това е, че позволихме българките да имат най-големия отпуск по майчинство в цяла Европа, добави още Нейков.