Договор за въвеждане на онлайн система за умно управление на отпадъците подписаха кметът на Монтана Златко Живков и старшият директор „Корпоративни продажби” на А1 Иван Иванов.

„Надявам се тази система да оптимизира услугата за сметосъбиране максимално , заяви Живков. Върху 747 контейнера в различните зони на Монтана са поставени датчици. Чрез тях автоматично се отчита степента на запълване със смет. След натрупване на данните за изхвърлените количества, движението и работата на камионите за сметосъбиране ще бъдат приложени автоматизирани изчисления на маршрути и навигация. Очаква се от спестяването на ресурси да бъдат намалени разходите за извършване на услугата и да се въведе по-добър контрол, заяви още Живков.

„На практика ще направим интеграция на данните от приходите от такса смет с тези, които отчита онлайн системата от умното сметосъбиране. След натрупването на определена статистика ще може да се направи съпоставка между това какви количества смет се натрупват от гражданите в различните райони и какви са приходите от такса смет в тези райони”, уточни заместник кметът на община Монтана Диман Георгиев.

„Това е първата система за умно сметосъбиране, заяви Иван Иванов. В Северозапада бе изградена мрежа от нова технология, която гарантира сигурността и възможността за такъв тип решения. Това е една много сериозна крачка в бъдещето. Първо се въвежда контрол върху сметосъбирането като услуга и върху изразходваните средства от такса смет, второ се подобрява чистотата на града и трето се въвежда по-голяма прозрачност за хората. Допълнителният бонус за гражданите е, че предстои да бъде разработено безплатно онлайн приложение, което ще предлага информацията къде най-близо има незапълнен контейнер.

Услугата за умно управление на отпадъци е подходяща за общини и сметосъбиращи компании. С помощта на датчици тя автоматично идентифицира степента на запълване на контейнерите за смет и количеството отпадъци, което се извозва. Системата предлага автоматизирани изчисления на маршрут и навигация, базирани на анализ на информация, както и отчет за сметосъбиране до клиентите. Използването ѝ спестява времеви ресурс, а във финансов аспект може да намали с до 70% разходите за сметосъбиране. Системата осигурява ползи и за гражданите, като информира сметоизвозващите компании в случай на запълване на контейнер преди планираното изхвърляне, както и осигурява алармиране в случай на пожар.

А1 си партнира успешно с над половината общини у нас, като предлага пълно портфолио от телекомуникационни решения – гласови услуги, мобилен интернет, фиксирани услуги, ИКТ решения, услуги за сигурност и видеонаблюдение. Миналата година А1 демонстрира в Монтана и други възможности на Narrowband IoT, сред които решения зa ?oнтpoл нa въздyxa, интeлигeнтнo осветление и умно паркиране.

„А1 вече има няколко пилотни проекта за умен град и сме готови да внедрим решения, базирани на Narrowband-IoT мрежа с национално покритие. Основните предимства на технологията са свързани с по-ниски разходи за устройствата, по-добро покритие, по-дълъг живот на батериите, оптимизиран пренос на данни, висока сигурност на връзката. Това е технология, която ще подобри управлението на градските зони, ще даде по-добър контрол на общините и ще направи градовете по-чисти“, каза Иван Иванов, старши директор „Корпоративни продажби в А1 България“.