Всички оригинални документи за надстройката над едноетажната част на хотел “Маринела” са внесени в ДНСК
Първата фасада на Японския, създадена от големия архитект Кишо Курокава, ще се върне с някогашната уникалност.
Новите собственици на прочутия хотел Ветко и Маринела Арабаджиеви смятат да се свържат със сина на покойния вече архитект и да ползват услугите на неговото студио. Навремето японецът е ползвал специални теракотни плочи, които дават различни цветове при движението на слънцето. Те обаче са били замазани с боя по времето, когато веригата “Кемпински” е стопанисвала комплекса. Идеята е сега да се възстановят с аналогични теракотни плочи.
Над 10 млн. лв.
са инвестирани в
хотел “Маринела”
след придобиването му от Арабаджиеви в края на 2014 г.
В момента той разполага с огромен конгресен център, изцяло дигитализирана зала за 2000 души, отворени са 7-8 нови заведения, 3-4 магазина. Градината с пауни, лебеди, патици се поддържа в изрядно състояние.
Преди месец са
засадени 6 нови
японски вишни
Нови 4 мраморни бюра, които тежат общо 12 тона, са монтирани на рецепцията и посрещат гостите. В подхода към парка са поставени във витрини уникални самурайски облекла и пособия.
За хотела се заговори отново през великденските празници. На 8 май, в 11,20 часа, се появи съобщение, че ДНСК е установила липса на документи и може да последва забрана на строежа. От “Маринела” обясниха, че строителството е много по-малко от позволеното. Според т.нар. УПИ на територията му са разрешени 26 000 кв. метра, а
новоизграденото
досега е
1000 кв. м
Надстройката над едноетажната част от хотел “Маринела” е с всички изискващи се от закона документи. В понеделник те са внесени в ДНСК, за да се докаже законността на строежа.
“Имаме разрешение за строеж, както и протокол за откриване на строителна площадка, строителна линия и ниво на строеж”, Надзор над строителните дейности осъществява фирма “Нормис”, има тетрадка на строежа и назначен технически ръководител, показа и проверка на “24 часа”.
“Всичко
е изрядно
Нормално е, когато дойдат проверяващи на обекта, да няма оригиналите на документи, защото те са в касата”, обясни Арабаджиева. Това е станало 15 минути преди 17 часа на 27 април. Затова и по констативния акт има 7-дневен срок, в който да бъдат предоставени. Оригиналите на документите вече са внесени в ДНСК в понеделник следобед. Разрешителното за строеж е издадено на 22.10.2015 г. от главния архитект на район “Лозенец” Т. Господинов.
Преди повече от 3 месеца разрешителното е било внесено в ДНСК, изчакан е бил и 15-дневният законов срок, в който тази организация трябва да установи дали има проблеми или нарушения. Срокът е изтекъл без никаква санкция. Защо обаче месеци по-късно някой чиновник решава в празничните дни, че има проблем, все още не е ясно.
Собственикът на “Маринела” Ветко Арабаджиев допуска, че не всички конкуренти в бизнеса са доволни от бързото развитие на хотела -
клиентите
се увеличават
и резултатите са много по-добри от времето, когато беше част от веригата “Кемпински”.
Управата на хотела ще защити своите права в съда и ще търси неустойки и пропуснати ползи заради издадената заповед за спиране на строителството. Чиновниците не са изчакали 7-дневния срок за представяне на документите, а е било обявено, че те липсват.
“Лошото е, че един чиновник може да съсипе един бизнес и не носи никаква отговорност. Дори и когато бъде осъдена държавата, не той плаща, а данъкоплатците”, коментира Арабаджиев.
“Японският ще си остане символ на София, никой няма намерение да му сменя облика, но хотелът е построен преди 37 години и непрекъснато трябва да се инвестира в него”, обясняват своята визия собствениците на “Маринела”.




Световно име проектира “Ню Отани”на най-високата точка в София
Хотел “Маринела” е известен на всички софиянци като Японския. Той е построен по проект на световноизвестния японски архитект Кишо Курокава от 1974 до 1979 г. Първо носи името “Витоша Ню Отани”, но е известен като Японския.
Хотелът има 504 стаи, 7-8 ресторанти, 3-4 бара, зали за конференции, магазини, плувен басейн. Разположен на най-високото място в София, известно като Кръста.
За строежа държавата тегли кредит от близо 24 млн. долара. Изграждането е дело на “Техноекспортстрой”. Строителите са българи, инвеститорският контрол се упражнява от японска страна.
Въпреки 90-метровата височина основите не са с пилоти, а с фундаментни плочи по японска технология. Високите тела са излети от бетон и облицовани с керамични панели, използвани за първи път в България, а ниските са със зидарии от врачански камък. На строежа работят два крана. Поради голямата височина, за разглобяването на единия се налага да се използва хеликоптер.
При неколкократните си посещения Кишо Курокава е впечатлен от строителното изпълнение.